Odpovedi18

Jaký je rozdíl mezi půjčkou na koupi předmětu a koupí předmětu na splátky? Co je lepší?

Chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl v tom, že si vezmu půjčku na auto nebo si ho vezmu na splátky.. jaký je v tom rozdíl a co je lepší…

Nejlepší odpověď
jpau

Já nevím co je v Tvém světě „auto na splátky“. Může to znamenat několik věcí:
Leasing – odhaduji RPSN 10% – 30%
Tzn. úvěr na auto, jehož součástí (která tuším tvoří i RPSN) jsou náklady na zákonné + havarijní pojištění (popř. další služby). Může ale taky nemusí se vyplatit (záleží na úroku, ceně pojištěného atp.). Prodávají se tak v zásadě jen nová auta.

Spotřební úvěr (od banky, neúčelový) – odhaduji RPSN 5% – 20%
Zajdu do banky, řeknu že chci peníze, za nějaký úrok je pravděpodobně dostanu. K autu si musím doplatit zákonné pojištění, které je už u leasingu „v ceně“. Havarijní pojištění mít oproti leasingu nemusím. Obvykle to bývá nejvýhodnější volba, ale nemusí to být pravidlo – musíš si propočítat jednotlivé nabídky.

Spotřební úvěr (od nebankovní společnosti, neúčelový) – odhaduji RPSN 15% – 100%
V podstatě funguje stejně jako u banky, jen bude pravděpodobně dražší (na druhou stranu ho dostane i klient s výrazně nižší bonitou).

Spotřební úvěr (od prodejce) – odhaduji RPSN 100% – 300%
Prodávají se obvykle v bazarech – typicky např. AAA nabízí dvě ceny 200k hotově nebo 150k „na úvěr“, který prodávají oni. U těchto produktů se musí sjednávat stejně jako u ostatních spotřebáků zákonné pojištění na auto. Havarijní pojištění není nutné. Tato varianta je ta nejméně výhodná.

Pokud si to nedovedeš spočítat, tak si na auto nepůjčuj. To je dobrá rada, ne blbá narážka.

Další odpovědi
df

Auto na úvěr je podobný způsob jako vzít si půjčku v bance, tj auto se hned přepíše na tebe a stáváš se vlastníkem. Teoreticky bys ho mohl i hned prodat.

Co se týká leasingu, tak auto patří až do úplného splacení leasingové společnosti. Po zaplacení poslední splátky teprve auto přepíší na tebe a staneš se jeho vlastníkem. Nevýhodu leasingu vidím v tom, že leasingová společnost je pojístníkem havarijního pojištění a kdybys auto naboural tak, že se to nevyplatí opravit, tak ti zůstane vrak a splatit to musíš do konce.

jpau

Kdybych mohl, nominuji ‚df‘. Věc, na kterou upozornil, jsem zapomněl připsat.