huhlan

Může to být psychická porucha?

Dobrý den, již delší dobu mám tento problém – vrácím se „do minulosti“ a to cca od roku 1996 do první poloviny roku 2000, čili mé první čtyři roky života. Intenzita problému je tak silná, že nemohu normálně fungovat. Velice často mám pocit, že žiju někde jinde. Ve své podstatě ani žít v přítomnosti nemohu. Vracím se do minulosti v podobě televizních filmů a seriálů z této doby, rádiových hitů, všelijakých novinových výstřižků, starých fotek, které máme doma uchované a kompletně všech pramenů (písemných, záznamových (tj. kazety, videa), výrobků, dokonce potisků např. ze staré minerální petlahve, starých telefonních seznamů atp. Dalším faktem také je, že mne nepřitahuje nic z doby po tzn. 2001 a výše, mám raději auta, kterými se tehdy jezdilo, než ty, kterými se jezdí teď a tak je to se vším. Když se dozvím, že např. chlapec, který měl v roce mého narození např. 12 let (tj ročník 1984-dítě) a nyní je již dospělý člověk, dělá mi to velmi špatně. Také velice často mám stavy, že mi stačí vzít si do ruky starou fotku, či jen předmět z té doby a přepadají mne úzkostné záchvaty pláče. Nevím, o co jde. Poraďte, prosím Vás.
Doplňuji:
Dodatek: Ještě se chci zmínit o tom, že můj psychický stav je přímo navázaný na ten fyzický. Dnes jsem zase přemýšlel o minulosti a vracel jsem se do ní (jako každý den) a stala se mi taková věc, že jsem stál venku na betonu, chtěl jsem jít dál, ale nešlo to, jako kdybby mě to nechtělo pustit dál. Asi hodinu poté jsem znova uoadl do depresí ve formě pláče, vzteku a uzavírání se do sebe. Mám pocit, jako kdybych ani nechtěl k sobě nikoho pustit.

Nejlepší odpověď
marci1

Dobrý den, pokud Ti tyto stavy „vracení do minulosti“ zhoršují kvalitu života, lze doporučit jen návštěvu psychologa, či psychiatra.

Další odpovědi
huxa

Wouuu, úchvatné, poznal jsem pár lidí a jednoho také tvůj ročník, kteří se zbavili všech věcí po určité datum, ovšem z tímto chováním nikoliv, pokud bys nebyl proti, mohl bych se tě ve zprávách na pár věcí zeptat, resp. si s tebou popovídat?
Přesto, mohla by to být u tebe podobná věc, jako u předchozích zmíněných lidí-stalo nebo nestalo se ti něco, co ti udělalo jistý mezník v životě (2000). O psychologovi určitě víš, ovšem z nějakého důvodu jej navštívit nechceš? a proto raději píšeš zde. Poté bych doporučil nenápadně vyzvídat od rodičů/prarodi­čů/jiných rodinných příslušníků věci z této doby. S tvými vzpomínky na toto období by sis mohl udělat zhruba náhled toho, jakou jsi měl povahu předtím a jakou nyní, v nejlepším také najít ten „zlomový bod“.

Damiana

Úplně přesně nechápu ty tvé pocity. Na jednu stranu píšeš o tom, že to vyhledáváš a pozitivně tě to fascinuje (což by znamenalo, že tě to v dobrém nabíjí) a na druhou stranu to v tobě vyvolává úzkost. Osobně, dalo by se říct, že mám něco podobného. Také, kdykoli si vzpomenu na své dětství, mám daleko lepší pocit, než z toho, co se děje kolem dnes. Když si vzpomenu na staré výrobky, chování lidí k sobě navzájem, staré filmy, budovy nepřeplácané hnusnými reklamami, dnešní, všudypřítomný stres a pod. – ani se ti nedivím. Ta devadesátá léta ještě nebyla tak zlá, ale já zase vzpomínám pěkně na osmdesátá:-) Je možné, že jde o obranu tvého organismu, protože tahle doba zkrátka není pro tebe. Každý člověk není dravý, flexibilní, dynamický – jak se dnes vyžaduje – tzn. všehoschopný. A tak se tím únikem do minulosti vlastně podvědomě dostáváš do bezpečí. Ty pocity úzkosti mohou pramenit z toho, že to ale není realita. Takže předpokládám, že ač ve stresu, jsi „tam“ raději než „tady“.
Neboj se, nic tak závažného to nebude. Podle mého jde o tzv. Panovský komplex. Zkrátka – nechce se ti dospět. Znáš příběh o Petru Panovi? Z části se přikláním k tomu, co píše huxa, že právě ve tvém dětství (v těch čtyřech letech) se ti přihodilo něco závažného, co tě ovlivnilo. Ale spíš si myslím, že se něco stalo později a právě to dětství byla doba, kdy ses cítil nejlépe. Jste kompletní rodina? Nezemřel někdo blízký? Nestalo se něco ve tvém blízkém okolí někomu, na kom ti záleží? Může toho být hodně. Navrhuji ti rozhodně psychoterapii, tam se dozvíš vše, co potřebuješ a naučíš se pracovat se svým problémem.
A ještě něco. Tyhle věci obvykle mizí, když se objeví někdo, na kom ti skutečně záleží a začneš nový život. Jak se říká (a já jsem o tom přesvědčena) – láska je lék (na všechno). Držím ti palce.

www

Nejen že může, s největší pravděpodobností to psychická porucha je !
Odborníka ale tady nenajdeš, musíš jej proto vyhledat v ordinacích a vše mu říci. Klidně začni v svého praktického lékaře, v případě potřeby ti poradí kam dál.
Názor

anonym

no to máš snad bipolární poruchu né? :D

lota

Odpověď na otázku Může to být psychický problém? – za mě ano, může, resp. je. Doporučuji to řešit někde jinde a odborně, začít třeba tady: http://poradna­.zena.centrum­.cz/rubrika/psycho­logicka-poradna/. Ale bez osobního kontaktu to asi vyřešit nepůjde.

huhlan

TO:huxa: určitě do zpráv napište, rád se přiučím, protože mi tento problém nedovoluje žít „plnohodnotný život“ nebo ještě lépe – normálně fungovat

huxa

Povol si prosím možnost kontaktování (nastavení, profil a zde zruš zaškrtnutí)

huhlan

Kontaktování je povolené

huhlan

TO: TarzanVeliky: myslíte, že by se skutečně mohlo jednat o bipolární poruchu?

Damiana

Proboha, to neber vážně!!!

rigormortis

Navštivte psychologa…nic jiného nelze ani doporučit nebo poradit.
Tady musí opravdu nastoupit znalá osoba, která opravdu může pomoci.

arygnoc

psychológ je špatná voľba – jednoznačne psychiater (nie v tom urážlivom zmysle, že je človek zrelý pre psychiatra).

robiť nejaké uzávery bez podrobnej anamnézy je predčasné, preto je dôležité sa zveriť do rúk odborníka.

psychiater pomôže odstrániť i pschosomatické symptómy (okrem tých psychických).

neváhajte a obráťte sa na ktoréhokoľvek psychiatra vo vašom okolí (doporučenie žiadneho lekára nepotrebujete).