Avatar uživatele
Sahyb

Psi a mršiny

Proč se psi válejí v mršinách?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? hanulka11 před 4099 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

Protože podobné jednání bylo zaznamenáno i u vlků, jedná se téměř jistě o pozůstatek společné evoluční minulosti, který by minimálně u vlka měl mít nějaký smysl. Ale jaký? Podle některých autorů vlk chce načichnout, aby mu zbytek smečky pak věnoval větší pozornost očicháváním. Chování je do do značné míry pudové a psi v něm pokračují, i když jsou za ně trestáni. Nicméně neexistuje žádný důkaz o tom, že by páchnoucí vlk nějak kvůli tomu poskočil ve společenské hierarchii smečky.

Druhé, pravděpodobnější vysvětlení tvrdí, že vlk tak maskuje vlastní pach, což mu má umožnit přiblížit se ke kořisti. Tahle možnost se ještě pořádně netestovala.

Pak je tu ale ještě třetí, zřejmě nejhodnověrnější a trochu paradoxní vysvětlení – pach vlka je jen druhotným důsledkem celého chování, primárně jde o to, aby mršina načichla vlkem. Vlk si ji tímto způsobem nějak přivlastňuje, respektive na ni alespoň umisťuje svoji značku (na podporu tohoto názoru lze uvést, že ochočovaný vlk, když ztratí z člověka strach, se mu v jednu chvíli začne otírat o šaty). Vyválet se v mršině by sloužilo k podobnému účelu jako značkování teritoria močí; mimochodem ale není pravda, že vlk toto činí na hranicích svého lovného revíru. Mršiny by byly vybírány proto, že jsou cenné jako potrava, navíc i čichově nápadné ostatním vlkům (asi jako kdyby někdo zprávu umístil raději na nápadné, vyvýšené a ostatním dobře viditelné místo).

Zdroj: http://scienceworld.cz/biologi e/Proc-se-psi-vali-v-mrsinach- 4729

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dědapetr

Proto že to co nám smrdí psům voní,náš pes se vždy když byl možnost tak se v něčem vyválel třeba sardinky papír od tvarůžek kůže z uzené makrely a podobně.JEŠTĚ JSEM NEZAZNAMENAL ŽE BY SE VYVÁLEL VE VANILCE NEBO V NĚJAKÉM PARFÉMU .

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zvířata