Avatar uživatele
Pokročilý

Psaní recenzí

Jak přesně napsat recenzi (např. filmu), aby měla hlavu a patu, stála za to?Popř. Co všechno musí recenze obsahovat, aby jí to dalo jistou kvalitu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Recenze předpokládá určitý přehled a znalosti o dané věci. Dobrou recenzi například o filmu, divadelním představení nebo hudbě nelze napsat bez znalosti věci. Recenze totiž není převyprávěním děje ani emocionální výlev. Po nápaditém titulku následuje perex v rozsahu několika vět, oba dva mnohdy rozhodnou, zda bude čtenář textu nadále věnovat pozornost. V těchto větách jde o vystižení atmosféry, u hudební recenze se lze třeba zmínit, kdy se akce konala, nikoli však začít text časovým údajem typu „včera“. Podobně odradí i perex plný cizích slov a myšlenkové náročnosti.

Následovat by u filmové recenze mělo stručné seznámení s dějem (nejde o převyprávění filmu, jeho směřování nebo vyústění stačí naznačit) a postavami (pro přehlednost lze do závorky uvést jména herců a případně filmy, kde také hráli). Samozřejmě nemůže chybět druh žánru a jméno režiséra. Pro strukturování textu bývá vhodné doplnit jej o mezititulky. Podstatné je, že recenze je především zhodnocením, kritikou a subjektivním pohledem na věc. Jde o kritiku věcnou, nezaujatou, bez zbytečných emocí. Přes subjektivní pohled je zapotřebí vycházet z faktů, dokázat svůj názor zdůvodnit. Text kvalitně oživí zdůraznění zajímavého detailu.

Čtenář, by si ze závěrů recenze měl udělat jasnou představu o tom, zda stojí za to právě na tento film se vypravit do kina. Velmi důležitá je tudíž znalost podobných filmů, bez ní není možno srovnávat, chybí měřítko kvality. V závěru lze kromě shrnutí nabídnout i pár dalších informací (jak je kým film hodnocen, jak dlouho vznikal apod.)

http://www.ctenarska-gramotnos t.cz/…

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3766
Zlatý Drap 2225
Zlatý led 1625
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1253
Zlatý quentos 1177
Zlatý mosoj 840
Zlatý gecco 818
Zlatý Kepler 801
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.