štamgast

Prý u nás existoval rybník větší než Rožmberk ale zanikl. Jak se jmenoval?

Nejlepší odpověď
manon

Blato.
Dnes se sotva tuší, že na středním Polabí na Poděbradsku, bylo rozvinuté rybniční hospodářství srovnatelné s Třeboňskou pánví. Po rybnících zde zůstala jen místní jména např. -V jezerách – V rybníčku – V blatech – a jiné.

Většina těchto rybníků postavená na Sánském kanálu (Lánská struha) je staršího data než rybníky jihočeské, stavěné Krčínem. Ve 14. století bylo na poděbradském panství 17 rybníků. Mezi nimi u obce Pátek rybník Blato, který byl svou rozlohou největší v Čechách. Měl rozlohu 973ha a byl o 252ha větší než Rožmberský rybník. Byl to kaprový rybník a jeho hloubka byla 2–3 m.

Zdroj: http://www.thunder-bolt.cz/zajima­vosti/zajim-2/8-58-42-lz-rybniky-nymburk-50.php