hapiky

Prý rostou kozáci, je to pravda?

Rostsou houby kozáky.

„U většiny hub je životná podoba 1. p. mn. č. považována za expresivní, ve formálnějších projevech proto doporučujeme používat spíše tvary neživotné“

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=201

Jde o písemný, nikoliv mluvený projev.

Odpovědi
Kepler

Je to docela možné, i když rostou hlavně v červnu a červenci – podle druhu. Kde je dostatečně zavlaženo, můžou být. Když k tomu připočtu i to oteplování…Všechno se posouvá.

elkon

Byli jsme se podívat na naše známá místa a nerostou ani „prašivky“.

Klaproth

Jsem v lese obden, letos jsem žádného u nás ještě nenašel.

annas

Častěji se ve spisovné češtině užívá tvar kozáky – Kozáci jsou životní

Tvar kozáci pro houby je zatím úzus.

"Už rostou první kozáky a hřiby, tvrdí expertka. Radí, kde je najít!

https://tn.no­va.cz/clanek/uz-rostou-prvni-kozaky-a-hriby-tvrdi-expertka-radi-kde-je-najit.html

Mc Merkurion

… možná radí expertka a spisovná čeština, ale spojení: „rostou kozáky“ jsem jaktěživ neslyšel … taky jeden odkaz: Kozáci a křemenáče http://www.oou­.cz/houby/index­.php?file=fun­gi_lecinnum … takže se přikláním k úzusu, a spisovná čeština by se měla probrat, „rostou kozáky“ >>> dyť to rve uši …

annas

Ještě dopůlňuji.

"Složitější je situace u názvů hub. Ačkoliv je obecně chápeme jako neživotné, objevují se ve 4. p. j. č. běžně tvary obojí (živ. i neživ.), např. najít ryzec i ryzce, hřib i hřiba, klouzek i klouzka atd. U některých hub se vyskytují životné tvary rovněž v 1. p. mn. č., např. na pasece rostou klouzci i klouzky, kozáci i kozáky, ale pouze např. hřiby (nikoli *hřibi či *hřibové).

U většiny hub je životná podoba 1. p. mn. č. považována za expresivní, ve formálnějších projevech proto doporučujeme používat spíše tvary neživotné, např. na pasece rostou choroše, křemenáče, ryzce, podmásníky."

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=201

Takže zde by měl být správný tvar kozáky, jde o psaný, nikoliv mluvený projev.

Zde upřesnějí význam spojení „jazykový úzus“.