Dominika 123

První ryze česká právní norma je starší než?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je zmatečná. Myslíte na českou normu v minulosti, nebo českou v současnosti?

První česká právní norma v minulosti je např. starší než norma České republiky.

Něco uvedu:

Dekreta Břetislavova – 1039, nejstarší česká právní památka.

  • česky, zachovány v Kosmově kronice (latinsky)
  • důvod: upevnění církevní organizace + zdůvodnění Břetislavova vpádu do Polska
  • především manželské a trestní právo
  • pokus doplnit staré obyčejové právo novými normami – ne vše ale vešlo v platnost
  • vztahy mezi mužem a ženou (monogamie, smilstvo, zákaz rozvodů, církevní forma sňatku)
  • svěcení církevních svátků
  • zákaz pohřbívání mimo hřbitovy
  • nařízen šestidenní pracovní týden, neděle odpočinek
  • poprvé zmíněn ordál (vodou a žhavého železa)
  • zákaz zakládání krčem (první zmínka o pranýři)
  • možnost vypovězení ze země (viník rozpadu manželství, nebo žena, která porodila nemanželské dítě – základ trestu z Bible – aby se od jednoho člověka nenakazili další)
  • stanoveny povinnosti arcikněze (archipresbyter)
  • práva veřejného žalobce, měl upozorňovat na veřejné delikty
  • ex officio měl zahajovat řízení v trestních věcech – i když spíše uplatňována svémoc

Dokument – česke-a-ceskoslovenske-pravni-dejiny.doc

webaschoolpage­.kvalitne.cz/pra­va/ceske-a-ceskoslovenske-pravni-dejiny.

Další odpovědi
quentos

… zatím poslední česká právní norma.

autacek

První ryze česká právní norma je starší než DRUHÁ ryze česká právní norma.

Děda Louda

Ano.