Elk

Provádí se propláchnutí vany při výměně motorového oleje? Jestli ano, tak čím?

Nejlepší odpověď
mosoj

Není důvod. Dnešní oleje jsou dokonce mísitelné.

Další odpovědi
Kepler

Nejlepší je vypouštět olej horký, tehdy má nejmenší viskozitu, teče rychleji a vezme sebou více nečistot (kovových otěrů). Zbytky odstraní olej na to určený:
https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/pa­ramo-v2/?varianta=10-l

Hlada

Propláchnutí motoru se dělá výplachovým olejem, např. V2 při použití neaditivovaných olejů řady A, např. M6A. Tyto oleje se ale pro osobní auta už více než půl století nepoužívají, takže výplach motoru se běžně nedělá. V poslední době se diskutuje o znovuzavedení výplachu při použití LL olejů a velmi dlouhém intervalu výměny.

Ušel ventil

Jak bych propláchl jenom vanu ?
Jedině ji sundat a pak tři dny čekat až zaschne silikon ,

Když tak se proplachuje celý motor a to tak ,
že se před vypuštěním starého oleje přileje do oleje čistič např – http://www.oleje-aditiva.cz/liqui-moly-cistic-motoru-500-ml
,takových přípravků je víc ,

ale já to zatím nikdy nedělal , stačí dodržovat čas výměny oleje a jeho specifikaci,
zatím jen po vypuštění starého oleje jen motor proleji půl litrem nového a až potom uzavřu na vaně šroub .

Jiří Bohumil

V současné době, při dodržení termínu výměny, už ne. Pouze se doporučuje vypouštět olej z motoru ohřátého na provozní teplotu.
Pokud by šlo o „veterána“ naplněného ještě starým a neaditivovaným olejem, pak by bylo propláchnutí vhodné. A existují, pro tento účel, různé možnosti a různé proplachové oleje.