bolak

Prováděl už někdy někdo výzkum leukémie v závislosti na krevních skupinách?

Není nějaká krevní skupina na tuhle nemoc náchylnější?

Nejlepší odpověď
annas

V anglických zdrojích je několik článků z výzkumů, ale jsou ve formátu pdf, ty mně Google nepřeložil..

Ale přece něco. Opět neupravený překlad.
Studovali jsme distribuci ABO krevních skupin u Hodgkinova lymfomu, non-Hodgkinova lymfomu, akutní myeloidní leukémie a akutní lymfoblastické leukémie, u dětí do věku 12 let, v nemocnici založené retrospektivní studie. Údaje krevních skupin byla zaznamenána z případových záznamů všech pacientů v terciárním střediska péče s diagnózou Hodgkinova lymfomu, non-Hodgkinova lymfomu, akutní myeloidní leukémie a akutní lymfoblastickou leukémií, v období 1987–1997. Tam bylo 63 lymfom Hodgkinův, 78 lymfom non-Hodgkinova, 116 akutní myeloidní leukémie a 522 akutní lymfoblastickou leukémií pacientů. Zhodnotili jsme rozdělení ABO krevních skupin a rozdíl v distribuci od zdrojové populace. V Hodgkinova lymfomu, bylo 45,6% [95% interval spolehlivosti (CI): 6,8–84,5] více pacientů s krevním skupiny B. V akutní lymfoblastickou leukémií, bylo 14,3% (95% CI: 3,2 – 25,2) více pacientů s krevním skupiny O. V Hodgkinova lymfomu a non-Hodgkinova lymfomu u pacientů, bylo 56,5% (95% CI: 19,9 do 85,4) a 52,9% (95% CI: 18.1–82.6) méně pacientů s krevní skupinou, resp. To ukazuje, že vztah mezi ABO krevních skupin a hematologických malignit zasluhuje další šetření v populaci založené prospektivní studie. Toto je první studie svého druhu v jakékoli indické populace.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.ncbi.nlm.nih­.gov/pubmed/15175895­&prev=/search%3Fq%3Dblo­od%2Bgroups%2Ban­d%2Bleukemia%26hl%3Dcs%­26client%3Dfi­refox-a%26hs%3DFLJ%­26tbo%3Dd%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26chan­nel%3Drcs&sa=X&e­i=IoH-UOzbMcrltQb-4YDgDw&ved=0CEw­Q7gEwAg

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.dadamo.com/B2blog­s/blogs/index­.php/2010/08/06/is-blood-type-the-reason-why-leukemia-is%3Fblog%3D2­7&prev=/search%3Fq%3Dblo­od%2Bgroups%2Ban­d%2Bleukemia%26hl%3Dcs%­26client%3Dfi­refox-a%26hs%3DFLJ%­26tbo%3Dd%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26chan­nel%3Drcs&sa=X&e­i=IoH-UOzbMcrltQb-4YDgDw&ved=0CFc­Q7gEwAw

Akutní leukémie je častější u mužů téměř každém věku, a tato skutečnost zůstává nevysvětlené. Studie byla provedena na severovýchodě poloostrova Malajsie, kde populace je převážně Malajština, přezkoumat, zda existuje rozdíl v ABO distribuce krevní skupiny mezi muži a ženami s akutní leukémií (AL). ABO krevní skupiny 109 mužů a 79 pacientek s AL (98 ALL, 90 AML) byly ve srovnání s těmi 1019 kontrol. V kontrolní populace, 39,7% bylo skupinou O. U mužů s AL, 39,4% bylo skupina O, zatímco u žen s AL, byl tento podíl 24,1% (p = 0,03). Stejný trend k nižšímu podílu skupiny O u žen byl viděn, když byla skupina rozdělena do dospělého / pediatrického nebo lymfoblastickou / myeloblastickou skupin, i když tyto rozdíly nebyly statisticky významné. Pokud tato zjištění mohou být potvrzeny, oni navrhnou přítomnost „sex-citlivý“ genu v blízkosti ABO genu lokusu na chromozomu 9, který poměrně chrání skupina O žen proti AL, alespoň v naší populaci. Existence takového genu může také částečně vysvětlit, proč akutní leukémie, a možná i další dětské rakoviny, jsou častější u mužů.

bolak

annas: hm, čekal jsem větší odchylky, tak nic no, myslel jsem si že sem na něco přičel a pomůžu vyléčit svět :)

annas

Ale je to stejně zajímavé. Nepřemýšlela jsem nikdy, že jsou na tom muži hůř než ženy. Třeba nastane čas, že se najde lék. 🙂

bolak

já bych navrhoval hromadnou změnu pohlaví..

ale pojďme! a všichni!

annas

Nevzpomínáš si, co způsobila virtuální výměna… Což teprve skutečnost? 🙂

bolak

proč nemůžeme bejt ústřice

annas

🙂