cizrna

Svědčí to, že Bůh nedokáže vyrobit kámen, který neunese, o něčem?

Podobná otázka tu zazněla, chtěl jsem ji pouze trochu rozvést, ani jsem předtím nevěděl, že takové paradoxy existují.
Boží paradox – dokáže Bůh vytvořit kámen, který neunese? Je, nebo není všemohoucí?

zajímají mě Vaše názory, protože mě osobně tento paradox přijde jako blbost.

Kdyby bylo hypoteticky možné se fyzicky setkat s Bohem a položili byste mu tuto otázku: „dokážeš vytvořit kámen, který neuneseš?“ Bůh by možná přišel s diplomatickým řešením a odpověděl by: „nedokážu vyrobit kámen, který neunesu, přesto ale dokážu vyrobit nekonečené množství kamenů o nekonečném množství hmotnosti“, nedostáváme se tak k dalšímu paradoxu, který vyvracuje ten první paradox? to, že Bůh nedokáže vyrobit něco, co je pro něj neexistující, přece nesvědčí nic o jeho nevšemohoucnosti.

nejsem si jistý, jestli mi rozumíte, snad ano… co si myslíte vy?

Nejlepší odpověď
Psychotic

Rozumím a ano, svědčí to o jeho nevšemohoucnosti.

Ta otázka není o skutečných kamenech, to je jen pro lepší představu. Ta otázka zní: „Může Bůh omezit svou vlastní moc?“ Pokud nemůže, pak není všemohoucí, protože nemůže ovlivnit sám sebe. Pokud může, tak není všemohoucí, protože jeho moc může být omezena.

Vtipné je, že někteří křesťanští apologetové se to snaží obejít tím, že „Bůh může vše, co neodporuje jeho božské podstatě“… čímž v podstatě přiznávají, že není všemocný (protože nemůže dělat věci, co odporují jeho podstatě). Ale to jim radši neříkej, mohla by jim vybuchnout hlava 🙂

Další odpovědi
Kepler

Je pravda, že otázka je dost náročná. Já si odpověď zjednodušuji tím, že Potenciální Stvořitel nebyl dokonalý a jestli stvořil svět, tak je to docela průšvih. A jestli stvořil člověka k obrazu svému, tak tím bych se už vůbec nechlubil. Ono to je asi spíše tak, že člověk si stvořil boha k obrazu svému.

sesednizkola

Kdyz si boha prestanes predstavovat jako dedka na oblacich nebo nekoho, s kym lze mluvit, paradox je ihned pryc. Vznika jen spatnym chapanim boha. Vse nasvedcuje tomu, ze to neni nekdo nekde.

Cenobita

Bůh ale vůbec nemusí mít fyzické tělo a tedy nemusí nosit kameny, může tvořit hmotu a ovlivňovat děje v čase, aby mohl Bůh plnit takovéto pošetilé paradoxy, musel seslat na Zemi svého Syna, který onen kámen neunese, protože je silný jen jako lidská bytost.

>>> problem solved <<<

Roman71

Paradox otázky nespočívá v tom, jestli by toho Bůh (ne)byl schopen, ale proč vy vytvářel něco nad čím by neměl absolutně žádnou moc? Takový paradox je schopen vymyslet a možná i vytvořit jen člověk.

Někdo (myšleno člověk) z masa a kostí je schopen stvořit něco s čím není schopen pohnout. A je za hranicí svých možností (sil). Nastává otázka v mysli člověka, který si v tu chvíli uvědomí svá omezení, zda by ničím a nikým neomezená duchovní bytost (myšleno Bůh), která je všemohoucí, stvořila něco, s čím by nedokázala pohnout?

Odpovědi jsou dvě.

  1. Všemohoucí Bůh nemá lidská omezení.
  2. Jaký by byl účel tvořit něco, co by porušovalo všechny zákony a nebyla by nad tím žádná kontrola?

Nemá to žádný smysl, natož nad tím filozofovat. Je to blbost.

Pavel Rudolf

Pokud ustoupíme od představy, že Bůh je něco jako člověk (i když „člověka stvořil k obrazu svému“), dostáváme cosi, co stejně využívá k pácháni dobra i zla cokoli, co lze nalézt na Zemi a ve Vesmíru. Ptáte-li se, jestli Bůh uzvedne kámen, tak určitě ne, ale jistě si najde někoho, kdo to za něj udělá. Ať už sám nebo s pomocí mechanizace. Třeba Archiméda („Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu celou Zemí.“). Další možnost je, že Bůh nemůže vytvořit kámen, který nikdo nezvedne. Může. Teď ho nikdo nezvedne, ale v budoucnu ano. A jestli ho teď nezvedne, to nevíme, dokud to nezkusíme. Takže existuje kámen, který si myslíme, že teď nikdo nezvedne, ale ve chvíli, kdy to bude třeba, se najde někdo, kdo to udělá. A o tom je ta Boží vůle. Prostě to řídí tak, aby dosáhl všeho. A protože to je hra, nechává nás ji hrát a nenutí nás dosáhnout Všeho, protože pak by byl konec civilizace. Z čehož plyne, že cokoli děláme, děláme nejlíp jak umíme, s těmi správnými lidmi a v ten nejlepší čas, abychom byli platnými figurkami ve hře zvané Život. A za to se mějme rádi (sami sebe). A v tom to je.