Mikke

Je pravda když někdo bude nadměrně používat proteinové koktejly že se mu potom ničí orgány jako třeba játra atd?

Ahoj, chci se zeptat jestly je pravda když někdo bude nadměrně používat proteinové koktejly že se mu potom ničí orgány jako třeba játra atd? nebo je to blbost?

Odpovědi
Dane

Při nadměrném příjmu bílkovin dochází především v játrech k intenzivnímu procesu rozkladu aminokyselin (deaminaci). Vzniká toxický amoniak, který se vlivem enzymů změní na močovinu, popř. kyselinu močovou. Tyto odpadní látky pak přechází do krve a jsou vyloučené moči. Může dojít kupříkladu k zadržování močoviny v krvi, což je spojeno se selháním ledvin… Prostě zjednodušeně dojde k narušení homeostázy (rovnováhy) a následnému hromadění odpadních látek v lidském těle. Tyto látky pak mohou ovlivňovat správnou funkci ostatních orgánů.
Doplňuji:
Všeho s mírou!