Avatar uživatele
Dzuda

protagonista

co je to protagonista a antagonista ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5157 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
Michal

Hlavní kladná a záporná postava třeba divadelní hry.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lencis

Protagonista se občas pouívá i obecněji,tedy ve významu ústřední postavy příběhu, děje. Antagonista je protivníkem či protihráčem, přičemž nutně nemusí jít o postavu se záporným charakterem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Carolin

Protagonista – vedoucí osobnost, hlavní představitel
Antagonista – opačně působící, „blokátor“

Zdroj: slovník cizích slov online ;)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dandi

protagonista – hlavní představitel
antagonista – protivník

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
alenka901

protagonista je ústřední postava příběhu (e. g. anekdota, román), a je často odkazoval se na jak příběh je hlavní charakteristika. Příběh následuje a je hlavně zaujatý protagonistou (nebo, někdy, malá skupina protagonistů). Často příběh je řeknut od protagonistovského hlediska; a dokonce když ne v nejprve-příběh osoby, protagonista je postoje a akce jsou dělány jasný čtenáři nebo posluchači k většímu rozsahu než pro nějaký jiný charakter.

Protagonista je, to by mělo být poukázal, ne vždy hrdina příběhu. Mnozí autoři rozhodli se odhalit příběh od hlediska charakteru kdo, zatímco necentrální vůči akci příběhu, je v pozici okomentovat to. Nicméně, to je nejvíce obyčejné pro příběh být " okolo " protagonista; a dokonce jestliže akce protagonisty nejsou hrdinné, oni jsou nicméně obvykle zásadní k postupu příběhu.

Protagonista je často stál před s " doplněk "; to je, charakter, který nejvíce reprezentuje nebo tvoří překážky to protagonista musí překonat. Tento charakter je znán jak protivník; jak s protagonisty, tam smět být víc než jeden protivník v příběhu.

antagonista – opačně působící (např. lék nebo sval). Sympatický a parasympatický nervový systém působí často antagonisticky: sympatikus zrychluje srdeční činnost, zatímco parasympatikus ji zpomaluje apod. Ve svalové soustavě je extenzor a. flexoru. Ve stomatologii míněn protilehlý zub, tzn. zub nebo zuby, které při okluzi jsou s daným zubem v kontaktu. Při ztrátě a. povystupují protilehlé zuby ze zubního lůžka a dochází k jejich postupné destabilizaci až eliminaci. Opak: agonista. Srov. blokátor

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost