Lily321

Prosím vyskloňujte všemi 7 pády slova : ODDYSEA, GORKI, GOETHE

DĚKUJI

Nejlepší odpověď
quentos

odyssea (dvě S, nikoli dvě D) se skloňuje podle vzoru „idea“, má tudíž možnost tzv. tvrdého a měkkého skloňování zároveň
2. p. odyssey nebo odysseje
3. (k) odysseji
4. (vidím) odysseu
5. odysseo (!)
6. (o) odysseji
7. odysseou nebo odyssejí (srv: http://www.sklo­novani.cz/zen­sky-vzor-podstatneho-jmena-idea/ )

s Gorkým bych oponoval – takováto příjmení se v češtině skloňují, jako by byla místo na -i(j) zakončena na v češtině běžné „ý“, Gorkij se tedy skloňuje jako „Gorký“ podle vzoru „mladý“:

  1. Gorki(j)
  2. Gorkého
  3. Gorkému
  4. Gorkého
  5. Gorký (!)
  6. (o) Gorkém
  7. Gorkým

u Goetheho jsou dvě možnosti skloňování. Jednu uvádí Petunia, též ale lze:
2. Goetha
3. Goethovi
4. Goetha
5. Goethe
6. Goethovi
7. Goethem (srv.: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=322)
Doplňuji:
pardon za ten lapsus, 5. p. od Gorkého bude pochopitelně klasicky shodný s prvním. Ale pokud disponujete trochou sleského rozumu, muselo Vás to trknout

Další odpovědi
Petunia

Jestli v češtině, tak nevím proč ty dvě D :)

  1. odysea
  2. odysey
  3. odysee
  4. odyseu
  5. odyseo
  6. odysee
  7. odyseou
  8. Gorki
  9. Gorkiho
  10. Gorkimu
  11. Gorkiho
  12. Gorki
  13. Gorkim
  14. Gorkim
  15. Goethe
  16. Goetheho
  17. Goethemu
  18. Goetheho
  19. Goethe
  20. Goethem
  21. Goethem

quentos

*selského