looly

Prosím vás, víte někdo, co přesně znamená „Pénelopina lest“ ??

Nejlepší odpověď
annas

Pénelopé, manželka Odyssea, čeká na jeho návrah z trojské války, která trvala 10 let, ale dalších 10 let trvala Odysseovi cesta domů. Čekání nebylo snadné, byla zahrnovaná nabídkami k sňatku. Věřila, že se Odysseuss vrátí, proto se nápadníků zbavovala lstí.

Jedna ze lstí. Pénelopé slíbila, že si vybere nápadníka, až utká rubáš pro svého budoucího tchána. Tkala a tkala, nápadnící hodovali. To, co ve den utkala, v noci vypárala. Celé tři roky nápadníky tahala za nos. Nakonec hra vyšla.

Ještě dodatek k odpovědi Kelta .
A tak si Pénelopé vymyslela další zkoušku, shodou okolností poslední.

Pénelopé dala přinést Odysseův luk a nápadníci mli jedním šípem prostřelit ucha 12 seker, zaražených do podlahy. Nikdo nedokázal, takže zahanbeni se střelci uchýlili do hodovní síně. V právě v té chvíli se objevil žebrák, který přihlížel pokusům a požádal Pénelopé, aby se o střelecký kousek pokusil. Napjal luk a hravě prostřelil nastavené sekery.

Pénelopé se konečně dočkala odměny za svou věrnost, žebrák nebyl nikdo jiný neý Odysseus.

Zkráceno z tištěného zdroje Kde je zakopaný pes od Bedřicha Fučíka a Jindřicha Ppkorného

Další odpovědi
Kelt

Pénelopa byla žena Odysea, který bojoval v Trojské válce, na straně Řeků proti Trójanům. Protože se dlouho nevracel, ucházeli se o Penelopé různí nápadníci, protože si mysleli, že se Odyseus nevrátí z dané války. A o co vlastně šlo, Penélope řekla, že si vezme toho, kdo dokáže natáhnout luk a šípem prostřelit tři sekery umístěné za sebou. To předpokládalo velkou sílu a přesné oko, a dokázal to právě jenom Odyseus. Nevím, zda to vyprávím přesně, je si třeba přečíst napříkld Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky.