Vašek123

Prosím vás, jaké jsou obory geografie?

Doplňuji:
myslím vědní obory geografie

Nejlepší odpověď
annas

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ge­ografie

Geografické disciplíny

Další odkaz

Geografické disciplíny.doc
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:lJGBGj6Iw­zIJ:media0.ta­haky-snadno.mypage­.cz/files/medi­a0:4cd853da16161­.doc.upl/Geogra­fick%C3%A9%2520­discipl%C3%AD­ny.doc+&cd=4&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

Soustava geografických věd
Předmětem geografie (= zeměpisu) je krajinná sféra, popisovaná na několika úrovních. Podle těchto úrovní se dělí geografie na čtyři základní části:

1.) Fyzická geografie se věnuje fyzickogeografické sféře krajinné sféry, tj. litosféře, hydrosféře, atmosféře, pedosféře a biosféře. Někteří geografové vyčleňují samostatně i kryosféru, která jinak může být považována i za součást hydrosféry. Každé součásti fyzickogeografické sféry se věnuje hned několik vědních disciplín:
• litosféře – geomorfologie, petrologie, vulkanologie, seismologie, stratifikace, orografie, karsologie, speleologie, krystalografie, mineralogie a další
• hydrosféře – hydrogeografie, hydrologie, oceánografie, limnologie a další
• atmosféře – klimatologie, meteorologie a další
• pedosféře – pedologie, pedogeografie a další
• biosféře – biogeografie a další

2.) Socioekonomická geografie (také sociální geografie = společenskohos­podářský zeměpis nebo humánní geografie) se věnuje člověku, jeho společnosti a jeho hospodářské činnosti, tj. socioekonomické sféře krajinné sféry. Hlavní vědní disciplíny: geografie cestovního ruchu, geografie dopravy, geografie kultury, geografie obyvatelstva, geografie sídel, geografie průmyslu, geografie služeb, geografie zemědělství, behaviorální geografie, ekonomická geografie, historická geografie, politická geografie, religiózní geografie, dějiny zeměpisu, rurální geografie.

3.) Regionální geografie (= oblastní zeměpis)se věnuje geografii regionů podle určitého kritéria, např. světadílů, jejich částí, států a zemí, administrativních jednotek atd.

4.) Kartografie studuje a zobrazuje prostorové rozmístění jednotlivých jevů krajinné sféry, tj. výrobou map. Věnuje je jí celá řada vědních disciplín, např. geodézie, topografická kartografie, tematická kartografie, matematická kartografie, kartometrie, GIS, dálkový průzkum Země

Další odpovědi
www

Obory geografické:
Doplňuji:
cs.wikipedia.or­g/wiki/Geogra­fie

Zdroj: ucebny.natur.cu­ni.cz/GeogrObo­ry.php

www

V doplnění musíš odstranit mezery a pak vyhledat. Nebo jen dej do Google ‚Geografie‘ a mrkni, co uvádí Wiki, to je ten můj nefunkční odkaz. 😉