craazygirl

Prosím vás jak poznám například u 108Ag+ počet protonu neutronu a elektronů?děkuji

Nejlepší odpověď
Skeptik

108 Ag + je nestabilní izotop stříbra ochuzený o jeden elektron, proto plus. Počet neutronů se spočítá, odečtením čísla stříbra v tabulce prvků od čísla 108, které vyjadřuje celkový počet baryonů uvnitř jádra. V neutrálním atomu je celkový elektrický náboj nulový, ale zde je +. To znamená, že je zde kladná náboj o hodnotě Q = +e, kde e je hodnota elementárního náboje. Elektrony a protony mají stejnou velikost náboje, ale opačného znaménka, z toho můžeš vyvodit, že je zde 47 mínus 1 elektronů.