arygnoc

Prosím ptám se znovu a tentokrát lépe.. =) mohou se barvy v duze promíchat a pokud ano proč tomu tak je ?? a jaké jsou v

[part 2]

vložil som tu otázku znova, pretože bola zamknutá a ani jedna odpoveď nie je správna (aspoň nie vyčerpávajúco).

Teda:
dúha vzniká rozkladom bieleho koherentného slnečného svetla na kvapkách vody (inak: svetelné spektrum vzniká rozkladom koherentného bieleho svetla na hranole).
Samotná dúha nevzniká preto, lebo jej jednotlivé zložky majú INÚ vlnovú dĺžku – vlnová dĺžka svetla je to, čo vnímame okom ako „farba“.
Dúhu – teda rozloženie farieb, spôsobuje to, že zložky bieleho svetla, teda tie farby, majú každá má iný UHOL LOMU (na optickom hranole, vodnej kvapke), každá farba sa láme pod iným uhlom – a preto sú VŽDY v danom (niekedy i opačnom) poradí a NIKDY sa nemiešajú.

Nejlepší odpověď
mosoj

Vždyť to tam je na té Wikipedii popsané !!!
Doplňuji:
Navíc tazatel(ka) otázku zamkl. Takže je mu to zřejmě jasné.

Další odpovědi
hanulka11

stačilo to vložit do diskuze – proč zakládaš novou otázku

led

Veľmi zjednodušene:
svetelné spektrum je v presne danom poradí, je to podľa vlnových dĺžok. Akékoľvek miešanie je dané určitou prekážkou (priepustnou, polopriepustnou, nepriepustnou) v smere šírenia vĺn, čim sa môžu niektoré odkloniť, odraziť, či úplne pohltiť.
Napríklad z primárnych (3 zákaldných farieg RGB) ri odklonení sa môžu dve primárne farby stretnúť a vznikne tzv. sekundárna farba
Doplňuji:
Ako pekne napísala annas v diskusii, smerovanie rozloženia farieb dúhy závisí od veľkosti lomu svetla v kvapkách dažďovej vody.
Doporučujem video o lome svetla:
http://www.you­tube.com/watch?v=K77IV­nLGbbI

annas

Vložila jsem odpověď do diskuze. Navíc v dodatku se tazatelka ptala na barvy.

Duha se objevuje, když prší a zároveň svítí sluníčko. Je to oblouk sedmi barev, které jsou seřazeny jedna za druhou. Od vnějšího okraje duhy směrem k vnitřnímu v pořadí: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá až fialová.

Druhá duha
Při intenzivnějším dešti se objevuje nad duhou druhá, méně výrazná, tzv. sekundární duha o větším poloměru (asi 51°), v níž je sled barev opačný než u primární duhy. Tato vedlejší duha vzniká díky dvojnásobnému odrazu paprsků uvnitř kapek.

http://ukazy.as­tro.cz