réza9107

Prosím, poraďte

Ondra četl knihu. První den přečetl jednu desetinu, druhý den polovinu zbytku, třetí den 200% nového zbytku a čtvrtý den dočetl 72 zbývajících stran. Kolik stránek měla kniha?

1. den 1/10×
2.den ?
3.den ?
4.den 72
celkem x
nevíte nekdo, jak řešit tuhle úlohu? já jsem už úplně bezradná.

Odpovědi
Quimby

Tak první den byla ta jedna destina, zbytek byl tedy 9/10 a polovina z toho je 9/20 za druhý den.
3.den nedává smysl, nemůže přečíst 200% zbytku. Není to 20%?
Doplňuji:
Aha, tak když sečteme první a druhý den, tak zjistíme, že Ondra už přečetl 11/20 knihy. Zbytek je tedy 9/20, ale on z něj přečetl jen 20%, takže pětinu, což je 9/100knihy.
No a když sečteme všechny tři dny dostaneme, že přečetl 68/100 knihy.
Těch 72 stran musí proto tvořit 32/100knihy, celá kniha má tedy 225stran.
Odepsal sem ti i na tu předchozí otázku, tak si to kdyžtak projdi, snad je to ok, kdyžtak se ozvi :)

huky

No rovnicí jestli ji umis :/ uz jsme se ti učili ale stejně ti asi moc nepomuzu víc :/
Doplňuji:
Aha tak asi ne :/

martin21000

Nemá to být takhle?
1/10× + 1/2(1/10× – x) + 2( 1/2(1/10× – x) ) + 72 = x ?
Doplňuji:
Mám tam chybu, v závorce se to musí převrátit. Takže (x – 1/10 x) atd.

réza9107

ano je to 20%