hanulka11

Prosím pomůžete mi , nemohu nikde najít ?

kolik (cm) je stanovená mezera mezi krbovými kamny a dřevěným obložením podle ČSN
děkuji

Nejlepší odpověď
kropitko

Něco jsem našla, ale jestli je to podle normy, to nevím, ale mělo by být.
min.vzdálenosti kouřovodu je 20 cm od obložení, zárubní dveří a pod. umístěných částí stavebních konstrukcí z hořlavých hmot a od instalace potrubí, 40 cm od ostatních částí stavebních konstrukcí z hořlavých hmot.

To platí i pro stěny a hlavně stropy s omítkou na hořlavém podkladu např. latích, palachu apod. !!!
Nelze-li tyto vzdálenosti dodržet, musí byt pomocí stavebně technických opatřeny, nehořlavými obklady, teplotně odolnými izolacemi a zástěnami, zabráněno nebezpečí požáru.

Zdroj: http://www.krbova-kamna.net/page­.html?id=51&chap­ter=1

Další odpovědi
Michal Kole

Jako běžný občan se do norem zadarmo nedostaneš.

Taky nechápu, proč jsou normy zpoplatněné.

Obecně se normy dodržovat nemusí, norma stanoví, že v zásuvce má být 230 V (± nějaká tolerance), ale pokud si necháš vyrobit spotřebiče na zakázku tak do sklepa si dáš vlastní generátor na 156 V tak je to tvůj problém a normě to neodporuje.

Ale když se stane nějaký průšvih a vyšetřuje to policie a soud tak hned jsou normy závazné a soud přihlíží k ním.

Já myslím, že to hlavně záleží jaké ty krbová kamna jsou, např. zda nemají na stěnách nějakou tepelnou izolaci a jaké to dřevěné obložení je. Pokud je nové naimpregnované tak vydrží větší teplotu než když už je na zdi 30 let a je už pořádně vyschlé.

mosoj

Toto řeší požární norma. Normy jak známo se nesmějí kopírovat a tak je na internetu těžko najdete.

Tak jenom informace od výrobce:

http://www.ro­motop.cz/inform-cz/navod-na-obsluhu.php
Doplňuji:
Ono pro stanovení té vzdálenosti je třeba nejdříve stanovení požární odolnosti té stěny a potom zvolit vzdálenost kamen od stěny, nebo opatření zvyšující tepelnou odolnost stěny, obklad nebo nátěr.

Já vím je to plkání, ale tu normu (normy) bude třeba někde vyštrachat nebo si to nechat vypracovat.

Jakub Tlapal

Samozřejmě čím dále je dáte, tím lépe. My to máme vyřešené tak, že máme kamna v prostoru. Máme vyzděný komín, který vede už od země a je v obýváku a před nimi stojí kachlová kamna . Nevím, jestli je to úplně srozumitelné, každopádně určitě je lepší, aby v blízkosti kamen nebylo nic hořlavého.