kuba456

Prosím pomoc s biofyzikou!!:-)

Dobrý den, zpracovávám report a narazila jsem na pár otázek se kterými si nevím rady, pomohl by mi někdo?:-) 1. Jaký je vztah mezi absorbovanou a ekvivalentní dávkou, proč se pro absorbovanou jednotku ve filmu nepoužívá sievert? 2. co je to chyba měření?uveďte příklad. 3. jak se nazývá fyzikální veličina sloužící k popisu světelné propustnosti látky? 4. jak by se zobrazila kontrastní látka v případě použití skiagrafie? 5. proč je vzduchová bublina transparentní oproti okolní náplni? děkuju moc!:-)

Odpovědi
mosoj

1. http://www.pf­.jcu.cz/stru/ka­tedry/fyzika/la­borky/atom/6/u­loha6.html

biologické účinky jako dávka 1 Gy rentgenového nebo gama záření (pro které je radiační váhový faktor WR stanoven 1; viz dále). Jednotka vyjadřuje podíl množství absorbované energie v určité hmotnosti a v závislosti na daném druhu ionizujícího záření. Tedy Joule/hmotnost (J/kg).
Ekvivalentní dávka se vypočítá jako součin DT × WR, kde D je střední absorbovaná dávka v tkáni nebo orgánu T a WR je radiační váhový faktor (popřípadě jakostní činitel Q – pro dávkový ekvivalent – viz níže). Radiační váhový faktor WR udává, kolikrát je daný druh záření biologicky účinnější než záření fotonové – X nebo gama a je různý pro jednotlivé druhy ionizujícího záření. To znamená, že zohledňuje i rozdílnou biologickou účinnost jednotlivých druhů záření. Hodnota WR je bezrozměrná – tedy nemá žádnou jednotku.
Starší jednotkou ekvivalentní dávky / dávkového ekvivalentu byl rem, přičemž 1 rem = 0,01 Sv

2. Chyba měření je rozptyl mezi skutečnou a naměřenou hodnotou.

3. Extinkce.

4. Vyšetření lze snáz provést s použitím kontrastní látky, která umožní dokonalé zobrazení tkání. Látka dokáže měnit velikost absorpce záření v těle, a tím vyvolává v rentgenovém obraze větší rozdíly v transparenci vyšetřované tkáně či orgánu oproti okolí. Může být pozitivní nebo negativní. Mezi pozitivní kontrastní látky patří např. jodové či baryové. Mezi negativní vzduch, kyslík či CO2. Před jejím použitím je však nutné prodiskutovat s pacientem možné alergické reakce, a tím vyloučit nežádoucí účinky kontrastní látky.

5. Sopuvisí to s tou extinkcí ( propustností světla)