Hanah

Prosím o vysvětlení-podíl vlastníka na opravě společné části v poměru spoluvlastn.podílu na spol.č. domu?

Jedná se o vyvložk.kom­.průduchu ze sklepa přes 3 podl.,půdu až nad střechu.Většina vlastníků komíny nepoužívá ,má plyn.turbo přes venkovní zeď-takže určitě při hlasování budou pro,aby si vlastník bytu s použív.kom.prů­duchem práce sám zaplatil.Cítím hlasování spíš jako vyjádření pocitů než práva a spravedlnosti/jak jsme komu sympatičtí či naopak/.

Nejlepší odpověď
standa

Je to pořád dokola 🙂

1.
SVJ by mělo akceptovat, že některé části domu, byť to tak na první pohled nevypadá, prostě nejsou součástí bytů, ale jsou součástí DOMU jako celke nebo SPOLEČNÝCH ČÁSTÍ DOMU.

Jak již mnou bylo řečeno součástí bytů nejsou kromě jiného:

  • komínové průduchy (kouřovody), vyjma částí, které se nacházejí prokazatelně uvnitř bytu…, např. svislá ROURA od karmy, která vede pod stropem koupelny do zdi a pak komínem na střechu
  • balkony, na které se vstupuje z bytů
  • okna a okenní rámy v jednotlivých bytech

2.
Pokud SVJ akceptuje výše uvedené, tak pak by mělo ve všech případech investic do těchto SPOLEČNÝCH prostor postupovat jednotně…

Je s podivem, že při opravě střechy se nikdo nepozastavuje , že oprava se primárně netýká bytů v přízemí…, prostě nám to příjde logické, byť střecha neleží přímo na bytě v přízemí. No a stejnou logikou bychom měli přistupovat k opravě komínů.

3.
Samozřejmě, že lze nalézt i jinou logiku, a to že onen komín nebo balkon nebo okno používá výhradně vlastník dotčeného bytu a s ostatními to nemá nic společného…, to je pravda.

SVJ se pak většinou hlasů může rozhodnout, že takovéto opravy si bude financovat dotčený vlastník sám.

ALE pokud se tento vlastník obrátí na soud, tak na 100% vyhraje, protože na jeho straně je sice komplikovaný svým výkladem, ale existující zákon a prováděcí vyhlášky a zejména průlomové judikáty v těchto oblastech.

Uvedu příklad na závěr:
v našem SVJ (11 bytů) jsme dělali opravu oken a pokud bychom postupovali striktně podle ´zákona´, tak by náklady na opravu těchto oken byly rozpočítávány vlastnickými podíly a v mnoha případech by došlo k absurditě, protože kupodivu malometrážní byty (tedy i byty s malým spoluvlastnickým podílem) měly docela komplikovaná okna, atypy, okna do dvora ap. A tudíž by, při použití vlastnických podílů, byly přepočtené náklady mnohem nižší než-li ve skutečnosti v onom bytě byly…

Takže jsme se všichni (100% vlastníků) rozumně dohodli, že do fondu oprav si vložíme celkovou částku za výměnu všech oken, akorát jsme tuto celkovou částku nerozpočítali vlastnickým podílem, ale dle skutečných nákladů na výměnu oken v jednotlivých bytech.

Je mi jasné, že v bytě s 24 vlastníky je situace na ´dohadování´ složitější… a nezávidím vám to ☹