Mr.W

Prosím o vysvětlení

Zdravim,
chci se jen zeptat. Před třemi lety jsem si zakoupil mobilní telefon přes bazarové stránky za 6000,–. Místo mobilu mi však dotyčný poslal svíčku a noviny. Vše jsem nahlásil na policii, oni ho asi po měsíci chytli a odsoudili ho k trestu odnětí svobody v trvání 3 měsíců s tím, že výkon se podmíněně odkládá na zkušební dobu 1 roku. Napsali mě, že mě pozvou k hlavnímu líčení jako svědka, ale od té doby mi nic nepřišlo. Nedalo mi to, a tak jsem jim tam napsal. St.zástupkyně mi napsala, že byl soudem vydán trestní příkaz, který má povahu odsuzujícího rozsudku dle trestího řádu a proto nebylo hlavní líčení nařizováno, a proto jsem také nebyl soudem jako svědek vyslechnut. Dále psala, že trestní příkaz později nabyl právní moci. Já se chci však zeptat, když ho chytli, jakto že jsem nedostal zpět své peníze? Je ještě nějaká šance na to ty peníze získat, když už jsou to 3 roky? Předem děkuji za všechny odpovědi.

Odpovědi
petan7

předpokládám, že jste u výslechu jako poškozený podepsal zároveň s výpovědí odstaveček, že žádáte aby soud rozhodl o náhradě škody. V případě že nemáte kopii trestního příkazu, vyydaný soudcem, bylo by dobré sehnat číslo jednací soudu, pod kterým byla vaše věc řešena, a buĎ vyzvat přímo pachatele k plnění jeho povinnosti a to cestou soudu. SOud pak může znovu rozhodnout, zda se jedná o maření výkonu úředního rozhodnutí, s tím, že rozhodl že vám má pachatel škodu nahradit.. nebo vydat exekuci na pachatelův plat, když přes sociálku zjistí, zda pachatel pracuje (platí daně), případně jinak. STát ani nikdo jiný než pachatel vám peníze nedá.. jak je z něj dostat i po rozhodnutí soudu je těžké, pokud se dotyčný bude vyhýbat.. proto je nutné kontaktovat soudce jak jsem již výše popsal a to nejlépe písemnou formou.. nevím jaká je promlčecí doba, ale soud již rozhodl, a zde by bylo možné z pachatele vyymáhat nahrazení škody včetně penále.. od doby do které měl škodu nahradit do doby rozhodnutí soudu.. vymáhání škody je již občansko právní věc, ne trestní

Attack-design

Ahoj on určitě dostal příkaz zaplatit škodu, pokud to do určité doby neudělá, stejně jako kdyby např. neodpracoval VPP půjde znovu sedět, peníze z těchto podvodníčků jdou vymoci jen stěží, obrátila bych se na soud a podala žalobu o zaplacení této částky