sam00

Jak podat odvolání,pokud jsem byl obviňen z trestného činu zatajení nálezu?

Prosím o radu,pokud jsem byl obviňen z trestného činu zatajení nálezu.Kamarád v baru našel batoh s notebookem a ptal se čí je ale nikdo to uvnitř nevěděl.Poté ho vzal ven,kde čekali 4 kámoši a já a tam ten notebook předal někomu cizímu kdo věděl čí je a tašku s notebookem odhodil na zem.Poté někdo řekl že je uvnitř jídlo a jestli to někdo chce,tak jsem si batoh vza,aniž bych věděl že tam je notebook,protože se navrácení notebooku stalo velmi rychle.Tohle potrvdí 4 lidé,že notebook zůstal před barem.Poté nás asi 10 lidí šlo o kus dál a já jsem řekl že musím doprovodit kamarádku,tak jsem batoh s jídlem hodil někomu z těch lidí,protože se mi ho nechtělo tahat přes půl měst.Ale asi o měsíc později jsme se dozvěděli,že notebook byl ztracen a na kameře před barem bylo vidět jen houček asi 10 lidí a mě jak beru baťoh ze země.Všichni mi potvrdí že v něm bylo jídlo a pak jsem ho zachvíli už neměl.Nyní mi přišlo předvolání před soud a že mám 3 dny na vybrání obhájce,nebo podání stížnosti na žalobu.Notebook má hodnotu 27,000.Poradíte mi prosím co dělat,popřípadě jak podat odvolání,nebo najít obhájc
Doplňuji:
*nevěděl jsem že tam byl notebook

Nejlepší odpověď
zzzzz

Pokud nemáš peníze na advokáta, tak nejprve podej stížnost, v tom uveď, že s obžalobou nesouhlasíš a to v plném rozsahu. Poté si sežeň všechny svědky, navrhni policii jejich vyslechnutí, vše navrhuj písemně a všechno co podepíšeš chtěj okopírovat, ať máš po ruce kompletní spis.

To že je něco na kameře není důkaz na 100% pokud to tam není celé, jen útržek jim nestačí, proto je důležité to co řeknou svědci. Pokud to nestáhnou najmi si právníka.
Doplňuji:
Na té bezplatné právní poradně jsem se na něco také před pár lety ptala, do dnes mi neodpověděli. ☹ Podle mě je to jen nějaká reklama:-(((

Další odpovědi
NikkiHeat

Existují bezplatné právní poradny anebo prostě zavolej nějakému právníkovi a dej si s ním schůzku…bude tě informovat o tom kolik by zastupování stálo. Každopádně zas tak velké pálky jak se obecně mezi lidmi šíří to nejsou. Já na tvém místě bych ani neváhal a toho právníka si zajistil protože tohle jsou takové nebezpečné situace kdy tě systém spolkne, semele a nakonec vyplivne s flastrem a budeš koukat jak puk. To bych si toho právníka zajistil i za cenu půjčky.....protože než být očerňován a bůhví co dalšího tak to budu radši zadlužený. Zatím podle důkazu vypadáš jako zloděj příp. spolupachatel.

Nepodceňuj a braň se.
Doplňuji:
Nadarmo nemá ta socha s váhama převázané oči a nadarmo se neříká, že spravedlnost je slepá.....

klumprt

Obvinění nezačíná předvoláním před soud. Spojení „stížnost na žalobu“ je naprostý nesmysl. Zcela určitě vás musela nejdřív kontaktovat a mluvit s vámi policie, nicméně o tom však vůbec nemluvíte. Váš popis situace je naprosto neuspokojivý – není z něho vůbec zřejmé, v které fázi se vlastně trestní řízení nachází. Těžko pak kvalifikovaně radit.
Pokud chcete advokáta, tak můžete hledat zde: www.cak.cz/

vertigo

Profesionální rada zde, a zdarma:
http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/

klumprt

Jeví se mi to celé čím dál víc jako kravina. Zatajení nálezu (resp. zatajení věci podle § 219 TrZ), není trestný čin, jehož stíhání by vyžadovalo nutnou obhajobu a nedává se tedy lhůta na zvolení obhájce. Leda by ten notebook měl hodnotu 5000000 Kč, a to jsme v říši pohádek, resp. bludů. I to vysvětlení, jak k tomu zatajení vlastně vůbec nedošlo mi připadá velmi bizarní a účelové.

zzzzz

Já vím, ty jsi tu v tom odborník, ale nemyslíš, že by se mohlo jednat o to zkrácené řízení? Mi se ta 3 dny lhůta zdá nějak moc krátká. Pokud jsem to pochopila dobře, tak tu stížnost má podat proti vznesení obžaloby, a zároveň už mít soud??? To jedině v tom zkráceném, nebo ne?

klumprt

Mohl dostat trestní příkaz a proti němu si může podat odpor do 8 dnů.
Ovšem nechápu, proč nepoužil ani pojem „trestní příkaz“, ani pojem „odpor“, ani neuvedl správnou lhůtu.
Lhůta 3 dny je u stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání. To ale vydává policejní orgán a ne soud.
Pokud jde o obžalobu tak tam zase, pokud vím, není možná stížnost proti ní. (Ale na to se ještě mrknu)