Prosím o radu – má kupující nárok reklamovat??

Dobrý den, poprosím Vás o radu. Před měsícem jsem prodával auto Fiat Punto r.v. 1997. Byla sepsaná smlouva, je odstavec : Prodávající před podpisem této smlouvy upozornil kupujícího na vady osobního automobilu, zejména tak, jak jsou popsány v čl. V. a čl. VI této smlouvy, spočívající ve skutečnosti, že se jedná o osobní automobil použitý, za dobu užívání opotřebovaný. Se stavem vozidla, který odpovídá stáří a opotřebení vozidla kupující souhlasí. V članku č. V je:

1. Prodávající prohlašuje, že na osobním automobilu neváznou žádné dluhy, zástavní práva či jiné právní vady.

v článku č. VI. je:
Popis technického stavu osobního automobilu:

stav tachometru: 187. 194 km
motor: funkční – doporučená kontrola
spojka: funkční – doporučená kontrola
převodovka: funkční – doporučená kontrola
brzdy: funkční – doporučená kontrola
karoserie: koroze
lak – barva: dobrý – drobně poškrábaný, drobné rýhy
el. příslušenství: Dobré
akumulátor: funkční – doporučená kontrola (stáří 2roky)
nehody (těžké / střední / lehké) lehké
počet držitelů dle TP: 3

Kupujícímu jsem ustně sdělil, že mimo jiné oprava, byla provedena i výměna předních kotouču a destiček před asi 1,5rokem.
Kupující se mi teď ozval, že jak přední brzdy, tak zadní jsou totálně KO, což je mi divné. Mě auto fungovalo a brzdilo bez problémů, jasně nové auto zastaví takřka ihned.
Prosím o radu, zda kupující má právo na nějákou náhradu.
Pokud konkrétně zadní část brzd je v nějakém špatném stavu, já o tom néměl ani tušení, na jednu stranu chápu kupujícího, na druho jsem rozezlen, protože koupil 13let stare pojizdné auto, řekl bych, źe v solidním stavu, ale takto by mě mohl zavolat za mésíc, že je kdesi v převodovce sjeta třeba néjáká lamela, nebo co.
Moc děkuji za odpověďi.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

V případě, že byl kupující na vady předem upozorněn, nemá právo na reklamaci.
K vašemu popisu případných závad bych uvedl, že já bych do každé kolonky uvedl následující:
odpovídá stáří vozu, nutná kontrola případně oprava.

Další odpovědi
anonym

mám pocit že už jste se tady na to ptal,zřejmě vám nikdo neodpověděl škoda sama jsem byla zvědavá jak tuto situaci řešit,bohužel na internetu to asi nenajdete,zkuste zajít do nějakého bazaru tam snad stím mají zkušenosti a mohli by vám poradit,jinak podle mého názoru,ale mohu se mýlit zodpovídáte vy za opravu a tudíž jako u prodejce bych reklamaci vyřizovala u vás,přesto že jste na skutečnost o závadě upozornoval,vy jste nechával auto opravit tudíž vy můžete reklamovat opravu

mojitek

uplne chapu Vasi zlobu.Tady jde o to,v jakem smyslu jsou brzdy KO( opotrebovane kotouce/destic­ky/pakny nebo brzovy valec/posilovac/ ci neco jineho?)To by bylo lepsi vedet. Ale obecne: ja si myslim,ze v tomto pripade muzete byt v klidu,protoze např.stav kotoucu-opotrebeni se da zvenci omrknout pred prodejem vozu.Za mesic uzivani se muzou vyskytnout zavady ktere s Vama nemusi mit nic spolecneho,treba odejde brzd.valec,poskodi se posilovac atd.Muze se to stat proste stářím soucastek nebo taky spatnym uzivanim atd.

iq

Pokud se jedná o 13let staré auto,tak tohle podle mne odpovídá stáří vozidla.Pokud s tím kupující nesouhlasí,ať si nechá vypracovat na své náklady znalecký posudek(on má námitky a dožaduje se náhrady,tudíž tato povinnost spadá na něj), pokud soudní znalec uzná že se jedná o vadu,která je nad rámec běžného opotřebování (nad čímž silně pochybuji),potom bych se finančně vyrovnal.Upozor­ňuji,že poplatky za soudního znalce mohou převýšit cenu opravy.I pokud by byl výsledek ve Váš neprospěch,nemusíte hradit znalecký posudek.To ať si tedy kupující rozmyslí sám.Jinak ano,počítejte s tím,že pokud mu teď zaplatíte,bude se určitě ještě snažit o další slevy.Toť má životní zkušenost