Pavlis 301

Prosím o radu, bývalá přítelkyně, která se se mnou rozešla mi znemožnila přístup do jejího domu.

Dobrý den, prosím o radu, bývalá přítelkyně, která se se mnou rozešla mi znemožnila přístup do jejího domu, kde mám trvalý pobyt, abych si nemohl odstěhovat svoje věci. Pravděpodobně je už někam odvezla z domu. Jak mám prosím postupovat , abych svoje věci dostal zpět. Předem děkuji za dobré rady.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Samotný trvalý pobyt nezakládá žádná práva. Samozřejmě s tím majitelka musela souhlasit a zřejmě jste měli nějakou dohodu nebo společnou domácnost. U manželů má z titulu společného bydlení určitá práva i manžel, který není majitel, ale to u partnerů není – se všemi z toho vyplýávajícími riziky.

Pro vaši situaci je klíčové, jestli může mít bývalá přítelkyně nějaký finanční nárok, např. že jste podle dohody nepřispíval na domácnost. Pak by mohla věci zadržovat, dokud jí nezaplatíte.

Pokud žádný nárok nemá, tak jí můžete pohrozit žalobou na vydání věci. Na to máte právo podle § 1040 občanského zákoníku. Také můžete nahlásit přestupek: neoprávněné nakládání s cizím majektem je přestupek.

Takže jí napište výzvu, kde ji vyzvete k vydání a upozorníte ji, že v příapdě nevydání věci do … budete sitauci řešit žalobou a nahlášením přestupku.

Zdroj: https://muj-pravnik.cz/ne­opravnene-uzivani-cizi-veci/

Další odpovědi
Filip84

To je poměrně banální.

Podle ustanovení § 10 odst.2 zák. o evidenci obyvatel z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu … ani vlastníkovi nemovitosti.

Na druhou stranu, jak už Ti napsal Pepa, nějak ten trvalý pobyt vznikl.

Jsou vlastně tři možné scénáře:

I. Tvé věci jsou pořád v tom domě tak, jak jsi je tam zanechal. V tom případě, pokud se s ní prostě nedomluvíš, se budeš muset obrátit žalobou na její obecný soud. Budeš muset prokázat, z jakého titulu a jaké věci v tom domě máš, soud jí pak nařídí Ti ty věci vydat, no a takový rozsudek už jde fendovat.

II. Ty věci nejsou v tom domě a mají hodnotu vyšší, než nikoli nepatrnou. Z povahy věci může jít o přečin krádeže podle § 205 odst.1 tr­.zákoníku, přečin neoprávněného užívání cizí věci podle § 207 odst.1 tr­.zákoníku, přečin zatajení věci podle § 219 odst.1 tr­.zákoníku či např. přečin poškození cizí věci podle § 228 odst.1 tr­.zákoníku. Samozřejmě, orgány činné v tr.řízení budou potřebovat důkazy, že tam ty věci byly, že opravdu a skutečně patřily Tobě, a pak budou muset také prokázat, kdo na nich spáchal to, co oni budou subsumovat pod skutkovou podstatu trestného činu. Ty budeš tvrdit něco, ona se s nimi nemusí vůbec bavit, no a nebo může tvrdit, že lžeš, že tam dávno žádné věci nemáš a vymyslel jsi si to. Samozřejmě, pokud, ku příkladu, prodala chladničku do zastavárny a televisor vystavila pod svým účtem na Aukru, a pokud se podaří prokázat, že ty věci byly Tvoje, pak je věc jasná, ale pokud, třeba, naložila chladničku i televisor na vozík za auto a odvezla někde úplně do pryč, a tam hodila do rače, nebo na dno přehrady, nebo tak něco a podobně, tak potom jí to někdo prokáže stěží, že.

III. Ty věci nejsou v tom domě a nemají hodnotu vyšší, než nikoli nepatrnou. Pak může jít o přestupek proti majetku ve smyslu ustanovení § 8 odst.1 lit. a) bodu 1., § 8 odst.1 lit.a) bodu 4, § 8 odst.1 lit.b) nebo § 8 odst.1 lit.c) zák.o některých přestupcích. Skutková podstata je prakticky totožná, jako u tr.činů, liší se, samozřejmě, typovou společenskou škodlivostí, a tedy i sankcemi. Jinak platí všecko, co bylo napsáno v předchozím odstavci.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-133
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2009-40
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2016-251

Ametyst

Obrátit se na policii je asi jediná možnost. Trvalý pobyt není zapsán jen tak pro legraci v občance.

Emefej

Policie nezmůže nic, trvalý pobyt nezakládá žádná práva. Napiš jí výzvu, pokud nebude reagovat, obrať se na právníka.