tornadolou

Prosím o pomoc s vypočítáním příkladu.

Dobrý den, prosím o pomoc s vypočítáním tohoto příkladu:Paní Jiřina Černá se nastoupila po rodičovské dovolené od 1. září 2013 na své původní místo v pojišťovně. Její příjem za rok 20123tak činil pouze 112.000 Kč, ze kterých ji byla stržena záloha na daň ve výši 14.280 Kč. Neuplatňuje žádné další odpočty či slevy. Proveďte roční zúčtování daně z příjmů a spočítejte výši přeplatku na dani.

Odpovědi
anonym

Příklad je to velmi jednoduchý. Tak s čím potřebuješ pomoct?

anonym

Když potřebuješ pomoct, tak laskavě napiš s čím. Tady se za školáky úkoly nepočítají. Jsem ochotná ti poradit pouze v tom, že potřebuješ znát sazbu daně z příjmu. Víš kolik procent to je?

tornadolou

Já nechci, aby za mě někdo příklad počítal, vůbec si nevím rady s postupem. Samozřejmě že vím je to 15 % ze základu daně.

anonym

Dobře, takže musíš si uvědomit, co je daňový základ. To je celá částka bez sražené zálohy. Spočítáš daň a potom od vypočtené daně odečteš zaplacenou zálohu. Přeplatek tam není. Spočítej to a ještě písni, zjistíme, jestli je to dobře.

tornadolou

Dobře děkuji.

tornadolou

Mně bohužel mate to, že paní nepracovala, celý rok ale pouze od zaří, proto nevím, jak postupovat ve výpočtu, spočítala jsem superhrubou mzdu která mi vyšla 150 080 daň mi vyšla 22 500 a teď bohužel nevím když je srážka daně 24 480 jak mám dál postupovat. Prosím poradíte mi?

anonym

Dobře, takže toto není příklad matematický, ale účetní. Co základní odčitatelná položka.
V zadání jsi psala, že se neodpočítává nic. Z toho jsem vyrozuměla, že máš základ daně a že superhrubou mzdu nedopočítáváš. (Jo, promiň mi to tykání, ale tykej mi taky.) Dobře, takže teď máme 150080, částku zdaníme a od daně odečteme základní odpočitatelnou položku. Od vypočítané daně odečteme zaplacené zálohy.

tornadolou

Jenže daň mi vyšla 22 500 a základní odečitatelná položka je 24 480 tedy se dostanu do minusu, proto si s tím nevím rady.

anonym

To je v pořádku, takhle to normálně v praxi funguje.

tornadolou

nebo pokud je v zadání napsáno, že neuplaťnuje slevy, tedy neuplatní ani tuto základní odečitatelnou položku, myslíš, že je to tak možné?

tornadolou

Přeplaten na dani, by tam pak tedy byl pokud by neuplatnila tu zak. odečitat. pol., pokud je to tedy reálné, že ji někdo neuplatní

anonym

Tak to chápu také. Pokud je zadání v pořádku, tak počítáš bez odpočitatelné položky a potom Ti vyjde daňová povinnost.
Jenže v zadání je, že máš vyčíslit „přeplatek“, tak tam určitě tu odpočitatelnou položku započítej. Teprve potom vyjde přeplatek daně.