drbic53

Prosím o pomoc s neplacením zaměstnavatele při DPP.

Dobrý den, mám uzavřenou Dohodu o provedení práce. Jednalo se o administrativní činnost. Jde o to, že mi zaměstnavatel oznámil prostřednictvím emailu, že se mnou ukončuje spolupráci. Napsal mi dále, že nedošlo k naplnění dohody a tudíž mi ji ani nemusí vypovídat. Pro jistou společnost jsem odeslal přes 900 propagačních emailů. Zaměstnavatel mi hned znemožnil přístup do mého pracovního emailu a poté zpochybňoval mou provedenou práci. Ve smlouvě se neustanovuje, kolik emailů denně mám odeslat, nebo jak rychle pracovat. Nikdy mě neupozornil na to, že by byl nespokojený, či že pracuji pomalu. Nyní mi nechce zaplatit, že jsem neodvedl práci. Dále po mé reakci, že se mi toto jednání nelíbí a že o tom budu informovat finanční a živnostenský úřad jelikož k mé hrubé mzdě podle smlouvy náleží i 10% provize. Po té co jsem mu to oznámil, mi napsal, že mě bude žalovat za vyhrožování. Ještě jsem mu napsal, že si stále přeji pracovat dle uzavřené dohody a že ho žádám, aby mi v tom nezabraňoval. Neobdržel jsem žádnou písemnou výpověď. To vše se seběhlo v den, kdy jsem se tázal na peníze za práci. Jak mám dále podle vás postupovat?

Nejlepší odpověď
Emefej

Je to pěkná lumpárna. Kvalifikovaně a účinně poradit může asi jenom právník.

Další odpovědi
anonym

Obrať se na SÚIP (státní úřad inspekce práce) http://www.su­ip.cz/pracovne­pravni-vztahy/kompetence-organu-inspekce-prace/, který řeší neplnění povinností zaměstnavatele. V odkazu si vyber podle svého bydliště.

anonym

Obecně platí, že je-li smlouva písemně uzavřena, musí být písemná i výpověď. Odeslal-li jste uvedený počet e-mailů, potom určitě nebude problém dokázat, že jste zadanou práci vykonal. Smluvní partner (zaměstnavatel) vám nechce práci zaplatit. Tím se na Vás dopustil podvodu, zadržuje vám mzdu a vaší prací se „neoprávněně obohatil“. Z obou důvodů na něj můžete podat trestní oznámení na Policii ČR. Pokud vaše upozornění bere jako výhružku, tak asi nejste první člověk, který s ním má podobnou zkušenost. Další práce vám na základě uzavřené smlouvy určitě „nehrozí“, takže bych na vašem místě neváhala a na policii zašla.
Kromě toho bych nekalé praktiky zaměstnavatele ohlásila na živnostenský a finanční úřad.

ivzez

Ocko pro jistotu (???) odpovídá nepřesně hned v několika bodech:

Dohoda o provedení práce (DPP) není pracovní smlouva,
za práci na základě DPP nenáleží mzda, nýbrž odměna a pokud
zaměstnavatel neměl už předem v úmyslu odměnu nevyplatit,
nelze mluvit ani o podvodu.

Shrnutí:
Máte uzavřenu dohodu (nikoliv smlouvu)
a zaměstnavatel nevyplatil sjednanou odměnu (nikoliv mzdu).

Jak máte v DPP sjednánu odměnu? Máte sjednáno vyplácení měsíčně,
nebo má být odměna vyplacena až po dokončení práce
(oba způsoby jsou v pořádku, záleží jen na tom, na čem se strany dohodnou)?

Přikláním se k druhé možnosti, protože v dotazu zmiňujete,
že Vám zaměstnavatel nevyplacení odměny zdůvodňuje tím,
že jste neodvedl práci.

Je-li tomu tak, zkuste zaměstnavatele písemně vyzvat (nežádat, neprosit!!)
k vyplacení dlužné odměny. V dopise mu můžete sdělit, že se svého nároku v případě nutnosti budete domáhat soudní cestou.

Dopis zašlete doporučeně s dodejkou, uchovejte kopii, podací lístek
i dodejku s potvrzeným datem převzetí.

Ovšem pokud byla odměna sjednána až za celou práci,
je možné, že neuspějete.

Pak by nezbylo než záležitost řešit soudně,
musel byste dokázat, že jste pro zaměstnavatele pracoval,
a pokud možno i množství vykonané práce.

Inspektorátu práce sice můžete podat podnět ke kontrole,
ale inspektorát neřeší případy jednotlivých zaměstnanců.

Kromě toho si nejsem jista, zda/jak dalece v tomto případě
zaměstnavatel porušuje zákoník práce
(musela bych vidět písemnou dohodu a musel byste uvést více informací).

Finanční úřad ani živnostenský odbor se pracovně právními otázkami nezabývají.
Máte-li dojem, že zaměstnavatel porušuje zákoník práce, je třeba to řešit přes inspektorát práce (http://www.suip.cz)