vevinka007

Prosím o pomoc s matikou

Dobrý večer, najde se tady dobrá duše, která by mi pomohla s trojčlenkou a procenty? Někdo kdo z toho měl jedničky?
na koho bych se mohla obrátit ve zprávách?Děkuji

Odpovědi
anonym

Napiš, co potřebuješ – ale hotová řešení ode mne nečekej.
Maximálně se ti pokusím problém vysvětlit.

Kelt

Ahoj, můžeš mi napsat konkrétní příklad a já Ti to vysvětlím. Zkusím ukázku
Trojčlenka – 20 šroubů stojí 80 Kč, kolik stojí 50 šroubů? A kolik šroubů koupím za 100 Kč.. To jsou dvě otázky
20 šroubů . 80 Kč
50 šroubů x
To je přímá úměra asi je ti jasné, že šroub stojí pořád stejně, proto platí
80:20 = x :50 a z toho plyne, že x = (80:20).50 = 200
Místo šroubu můžeš napsat cokoliv jiného, stejně tak si můžeš vybrat, co napíšeš místo ceny. Například v chemii – z 5 g zinku vyrobíme 8 l vodíku, kolik g Zn potřebujeme na výrobu 20 l vodíku) – sestavíme obdobně.
Otázka druhá
20 šroubů 80 Kč
x 100 Kč
poměr x: 100 = 20: 80
z toho vyjde x = 20:80 . 100 = 25

procenta – to je něco podobného. Procento – v některých jazycích se cent používá jako 100.
Zahrada má plochu 300 m2, což je 25 % veškeré plochy. Kolik je celková plocha?
300 m 2 25 %
x 100 %

x = 100 . 300/ 25 ´1200 m2.
Možná to pochopíš a když ne, tak mi napiš konkrétní příklad- napíšu ti řešení