Vašek123

prosím o pomoc s matematikou

lyžař měl uběhnout trasu 30 km. protože vyběhl o 3 minuty později, než plánoval, musel by zvýšit svou rychlost o 1 km za hodinu, aby dorazil do cíle v plánovaný okamžik. určete, jakou rychlostí lyžař zamýšlel běžet.

Odpovědi
Alesh

v = s / t neboli rychlost = dráha / čas

Pak už je to jen hraní si se sestavováním soustavy rovnic, žádná velká věda. 😉
Bude to něco ve stylu s = v * t, kde s znáš. A druhá rovnice bude ve stylu „s = (v+1) * (t-3)“. Musíš mít samozřejmě vše ve stejných jednotkách, nabízí se km a hod., čili trochu se zamysli a malinko si pouprav to, co jsem ti napsal a máš výsledek. Tak jak jsem ty rovnice napsal, to použít nejde, ale to by ses to nenaučil, kdybych ti to popsal do detailu. 🙂 Hodně štěstí, chlapče. 😉