KristýnaN

Prosím o pomoc s matematikou :))

Na mapě je pozemek o výměře 49 arů znázorněn obrazcem o obsahu 12,25 cm2. Určete měřítko mapy. Má to vyjít 1:2000,ale prostě se k tomu nedokážu dostat :) Za každou odpověď,která se nebude týkat toho,ať si to udělám sama,budu vděčná :))

Nejlepší odpověď
mosoj

Prosím zde :

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vypocitat-meritko-mapy

Další odpovědi
tomáš007

My neděláme úkoly dětem do školy!!! Pořád to opakujeme!!!

Froggyc

převeď si to na stejný jednotky, pak uvidíš co s tim dál dělat 🙂

IK

už jsem to psala na nečisto do diskuse když jsem neměla na otázku kredit, takže to zkusím ještě jednou.

1ar má 10×10m to je 100 m čtverečných
pozemek má tedy 4900 m čtverečných
odmocninou získáš stranu pozemku 70m
odmocninou z 12,25 (to je 3,5cm) získáš stranu čtverce o stejném obsahu v poměru zmenšení. To převedeš na stejné jednotky měřítka na mapě tedy cm.
70m je 7000 cm
7000 ve skutečnosti děleno těmi 3,5 na mapě ti dá poměr zmenšení.

Tímto poměrem pak můžeš každou věc zmenšit a zakreslit do stejné mapy.
Je to 1 : 2000 tak si něco v okolí změř a vyděl 2000 jestli by se ti to do mapy také vešlo. Podívej se z okna a odhadni co by tam ještě bylo vidět a jak by to bylo veliké.
Pak si spočítej jaké měřítko bys potřeboval pro svůj pokoj aby se ti vešel na papír který máš.
A nebudeš mít s takovými úlohami problém.

IK

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ar_(jed­notka_plochy)
pak můžeš udělat druhou odmocninu z každého aby ses dostala na délkovou jednosku ze čtverečné.
obě míry převedeš na stejné jednotky
Takže: ar je 10×10m
49 arů by mohlo být třeba 10×49m ale to by nám nepomohlo tak dáme odmocninu ze 49 a máme čtverec 7×7m
12,25cm čtverečných je zase čtverec 3,5×3,5cm Pouhým pohledem už vidíš že je 3,5 v 7 dvakrát, ale máš cm a m
Takže převedeš na stejné jednotky, tak jako jsou měřítka dělaná že na nich měříš v cm tak se ti bude hodit přepočítat metry také na cm
Myslím že už snadno trefíš 🙂

IK

a vidím že jsem převedla špatně ary
mělo to být 10×490 nebo také 4900m čtverečných nebo také čtverec 70×70m který jsem původně chtěla

IK

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ar_(jed­notka_plochy)
odkaz na druhý pokus