jakho

Prosím o pomoc co je to TVAROSLOVÍ ?

V pondělí píši písemku z tvarosloví a vůbec netuším co to je

Nejlepší odpověď

Morfologie neboli tvarosloví je lingvistická věda zabývající se ohýbáním (skloňování, časování) a pravidelným odvozováním slov pomocí předpon, přípon a vpon. Je to disciplína lingvistiky, která studuje strukturu slov. Tento pojem uvedl do jazykovědy August Schleicher v roce 1859. Lingvista zabývající se morfologií se nazývá morfolog. Slova určitého jazyka morfolog bere jako sestavená z jednoho či více morfémů.

Morfologické hledisko je základem typologické klasifikace jazyků na analytické, flektivní a aglutinační.

Pro jazyky analytického typu (vietnamština) ideálně platí, že každý morfém je slovem a každé slovo je tvořeno jedním morfémem. U jazyků aglutinačních (např. turečtina) je většina slovních forem vytvořena ze snadno oddělitelných segmentů. Každý segment přitom odpovídá jednomu morfému. Jazyky flektivní, kam patří i čeština, spojují často víc než jeden morfém do jednoho segmentu, morfu, popř. se morfémy realizují fúzí či nulovou realizací. Segmentace slova na morfémy je u flektivních jazyků tudíž často nemožná, nebo je proveditelná pouze na abstraktní rovině.

Morfém je podle strukturalismu minimální, sémanticky dále nedělitelná jednotka. Ve strukturalistickém učení o jazyce je považován za bilaterální jazykový znak, tj. jednotu označujícího (formy) a označovaného (významu).

Morfémy jsou v textu realizovány konkrétními jednotkami, které se nazývají morfy. Protože různé morfy mohou realizovat v různých kontextech jeden a tentýž morfém, je morfém někdy považován za třídu alomorfů. Např. morfém plural má v češtině mimo jiné alomorfy -i, -ové, -y, -a. ___odkaz ješte ne nejake podrobnosti tady http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tva­roslov%C3%AD

Další odpovědi
Larissa

Tvarosloví

Druhy slov mluvnicky dělíme na:

Ohebné

Tato slova se skloňují:

  1. Podstatná jména – Petr, bratr, pes, Azor, stůl, pero, laskavost, rychlost, práce, nouze, přátelství
  2. Přídavná jména – chytrý Petr, hodný bratr, pozorný pes, rozzuřený Azor, velký stůl, modré pero, velká laskavost
  3. Zájmena – já, ty, on, můj, tvůj, jeho, ten, tento, sám, kdo, jaký, nic, žádný, někdo, kdosi, každý
  4. Číslovky – šest sešitů, několik per, třetí auto, několikátý závodník, dvoje kalhoty, dvakrát více, několikrát méně

Tato slova se časují:

  1. Slovesa – pracuji, plavu, nesu, čtu, stojím, ležím, chládnu, chřadnu, usínám

Neohebné

Tato slova se neskloňují ani nečasují:

  1. Příslovce – včera, dnes, sem, tam, tady, dobře, tiše, proto, hodně, velmi, zcela, tam, tudy, kam, kde
  2. Předložky – v, s, z, k, u, do, na, po, pro, před
  3. Spojky – ač, ačkoli, až, jakmile, jelikož, když, kdyby, než, pokud, protože, přestože, třebaže, že
  4. Částice – ne, ať, kéž, možná, pouze, také, třeba, velice
  5. Citoslovce – br, ó, pst, bác, bum, cink, vrr, haf, ach, jé, uf, hej

TVAROSLOVÍ PODSTATNÝCH JMEN
Podstatné jméno = názvy osob, zvířat, věcí, vlastností, dějů, skloňují se, určujeme rod, číslo, pád, vzor.

  • podstatné jméno může být podmětem nebo předmětem
  • nesklonná jména – většinou středního rodu (rally, filé, kiwi…)
  • dvojné číslo (duál) – označovalo dvě osoby, věci ⇒ časem zaniklo, ale zůstaly některé tvary: oba, dva + párové lidské orgány (plíce, ledviny…)

Př. Tvarosloví pod. jmen.:

DRUHY PODSTATNÝCH JMEN

  • pomnožná – číslo množné, ale označuje jeden předmět (dveře, housle, nůžky, kleště, plavky)
  • hromadná – číslo jednotné, ale označuje více předmětů (uhlí, listoví, lidstvo, lid, dobytek, drůbež)
  • látková – písek, hrách, mák, železo
  • konkrétní – tabule, auto, pero
  • abstraktní – krása, věrnost, chvála, přátelství
  • obecná – vesnice, řeka, město, dům
  • vlastní – názvy řek, měst, jména, příjmení – velká písmena

ROD

  • mužský (ten), ženský (ta), střední (to)
  • výjimky – rukojmí (to), rukojný (ten), rally (to, ta)

ČÍSLO

  • většinou vyjadřuje skutečné množství, číslo jednotné (jeden předmět) a množné (dva a více předmětů)

PÁD

  • pády určujeme pomocí pádových otázek, tvarů slov a předložek

VZOR

  • rod mužský – pán (2.p. -a), hrad (-u), muž (-e), stroj (-e) + předseda (1.p. -a), soudce (-e)
  • rod ženský – žena (1.p. -a), růže (-e,–ě), píseň (2.p. -e,–ě), kost (-i)
  • rod střední – město (1.p. -o), moře (-e,–ě), kuře (2.p. -ete,–ěte), stavení (1.p. -í)