cornflake

Prosím o pomoc :)

Ke zdroji o elektromotorickém napětí 6V a zanedbatelném vnitřním odporu jsou sériově připojené 2 rezistory o odporech 500 ohmů a 1000 ohmů. Jaké napětí je na těchto rezistorech? Jaké napětí naměříme na druhém rezistoru (tj. 1000 kilohmů) voltmetrem o vnitřním odporu 6 kiloohmů? Prosím,jestli je tu nějaký fyzik, poraďte,budu vám moc vděčná.
Doplňuji:
Napětí na rezistorech mi vyšly 2 a 4 V,ale s tím napětím na voltmetru si nejsem jistá, vyšlo mi něco jako 5,99…počitala jsem to jako že svorkové napětí na voltmetru je napěté elektromotorické – ( vnitřní odpor * proud).

Nejlepší odpověď
anonym

Je to jednoduché – zapátrej po Kirchhoffových zákonech…
😉
Pak sem napiš řešení – a uvidíme.
Doplňuji:
2 V a 4 V je dobře…
Ale těch 5,99 V je špatně… Jestliže ti podle 2.KZ vychází napětí 4 V,nemůžeš paralelně připojeným voltmetrem naměřit 5,99 V… Ještě to promysli.
😉

Hamon

Dal bych palec oběma – jak mowla, tak cornflake. Nevěřil jsem, že když zde někdo řeší domácí úkol, že chce jen popostrčit. Cornflake, díky za pozitivní zprávu :)

cornflake

Děkujeme za palce :) Takže by to mohlo být tak, že spočítám odpor rezistoru 2 s voltmetrem a pak spočítám napětí na rezistoru 1 a na rezistoru 2 s voltmetrem? A protože vím, že celkové napětí musí být 6V ,tak nějak?

anonym

Jo jo – tak nějak… 😉 Součet napětí na R1 a R2 (+voltmetr paralelně) musí dát dohromady napětí zdroje. A na R2 s připojeným voltmetrem mírně poklesne napětí (oproti bez-voltmetru), protože část proudu poteče právě přes voltmetr).

cornflake

Děkuju za laskavé odpovědi :) vyšlo mi to asi 3,79V.