Avatar uživatele
cornflake

Prosím o pomoc :)

Ke zdroji o elektromotorickém napětí 6V a zanedbatelném vnitřním odporu jsou sériově připojené 2 rezistory o odporech 500 ohmů a 1000 ohmů. Jaké napětí je na těchto rezistorech? Jaké napětí naměříme na druhém rezistoru (tj. 1000 kilohmů) voltmetrem o vnitřním odporu 6 kiloohmů? Prosím,jestli je tu nějaký fyzik, poraďte,budu vám moc vděčná.
Doplňuji:
Napětí na rezistorech mi vyšly 2 a 4 V,ale s tím napětím na voltmetru si nejsem jistá, vyšlo mi něco jako 5,99…počitala jsem to jako že svorkové napětí na voltmetru je napěté elektromotorické – ( vnitřní odpor * proud).

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Hamon před 3761 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

Je to jednoduché – zapátrej po Kirchhoffových zákonech…
😉
Pak sem napiš řešení – a uvidíme.
Doplňuji:
2 V a 4 V je dobře…
Ale těch 5,99 V je špatně… Jestliže ti podle 2.KZ vychází napětí 4 V,nemůžeš paralelně připojeným voltmetrem naměřit 5,99 V… Ještě to promysli.
😉

Upravil/a: anonym

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?cornflake Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Hamon

Dal bych palec oběma – jak mowla, tak cornflake. Nevěřil jsem, že když zde někdo řeší domácí úkol, že chce jen popostrčit. Cornflake, díky za pozitivní zprávu :)

před 3761 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cornflake

Děkujeme za palce :) Takže by to mohlo být tak, že spočítám odpor rezistoru 2 s voltmetrem a pak spočítám napětí na rezistoru 1 a na rezistoru 2 s voltmetrem? A protože vím, že celkové napětí musí být 6V ,tak nějak?

před 3761 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Jo jo – tak nějak… 😉 Součet napětí na R1 a R2 (+voltmetr paralelně) musí dát dohromady napětí zdroje. A na R2 s připojeným voltmetrem mírně poklesne napětí (oproti bez-voltmetru), protože část proudu poteče právě přes voltmetr).

před 3761 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cornflake

Děkuju za laskavé odpovědi :) vyšlo mi to asi 3,79V.

před 3761 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek