ahoooj

Prosím nevíte někdo-Jaký je význam lišejníkové stélky-řasa,houbova vlakna?

Odpovědi
Luxx

Lišejníky = morfologicko-fyziologická jednotka, ve které je obligátně
vázán určitý druh houby (mykobiont) s určitým druhem řasy nebo sinice (fotobiont)
→ mykobiont = houbová složka v lišejníkové stélce převládá,
určuje její morfologický tvar a vědecké jméno
98 % z pododd. Ascomycotina (vysoký stupeň specializace -
celé řády), zbytek Basidiomycotina
→ fotobiont – složka řasová nebo sinicová – nejčastěji zelené
řasy (Trebouxia, Tentepohlia, Chlorella aj.), dále sinice
(Nostoc, Chroococcus, Gleocapsa aj.), ojediněle různobrvky
a chaluhy

Soužití – mutualistická symbióza

Podle morfologie lze stélku lišejníků dělit na homeomerickou a heteromerickou stélku. Tvar heteromerických stélek určuje mykobiont a tvar homeomerických stélek určuje spíše fotobiont.

Vrstvy lišejníkové stélky:

  1. svrchní korová vrstva – z izodiametrických buněk mykobionta = mechanická ochrana

a omezení výparu

  1. gonidiová (řasová) vrstva – buňky fotobionta a mezi nimi řídce hyfy (pronikají do buněk haustorii)
  2. vrstva dřeňová obsahuje rozvolněná vlákna mykobionta,
  3. někdy spodní korová vrstva (stejné stavby jako svrchní)
  4. rhiziny

Zdroj: přednáška ze Systému hub