Avatar uživatele
bedunka

prosim, když ukončuji pracovní poměr z duvodu invali.duchodu mam narok na odstupné?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3346 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
tom004

Samotné přiznání invalidního důchodu nezakládá nárok na odstupné, odstupné se platí pouze v případě, že zaměstnanec končí pracovní poměr pro nemoc z povolání, pracovní úraz nebo dosažení nejvyšší přípustné expozice na rizikovém pracovišti (viz § 52, písm. d) + § 67, odst. 2 Zákoníku práce).
Víc v odkazu.

Zdroj: http://www.poradna-pracovni-pr avo.cz/rada/neuznani-odstupneh o-pri-odchodu-do-plneho-invali dniho-duchodu.php

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Obávám se, že odstupné můžete dostat jen při výpovědi pro nadbytečnost. Výpověď dohodou je pro Vás nevýhodná, kvůli sníženým dávkám na ÚP.
-
Pokud Vám zaměstnavatel dá výpověď podle § 52 písm. d) Zákoníku práce náleží Vám odstupné ve výši dvanáctinásobku.
Zrušit pracovní poměr podle § 56 písm a) Zákoníku práce můžete dát pouze Vy a náleží Vám odstupné ve výši nejméně trojnásobku.
Od doby, kdy byl zaměstnavateli přeložen posudek od lékaře se počítá lhůta 15 dnů – takže pokud v této lhůtě Vám nebude nalezena jiná práce, jste oprávněna zrušit pracovní poměr.
Pokud zaměstnavatel bude jednat tím způsobem, že věc nebude řešit a bude se snažit Vás donutit pracovní poměr zrušit, pracovní poměr nerušte a podejte žalobu na soud, aby zaměstnavateli byla určena povinnost dodržet Zákoník práce a přeřadit Vás na jinou práci nebo Vám dát výpověď podle § 52 písm d) zákoníku práce.
http://www.mesec.cz/…
http://www.superkariera.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

"Výpověď dohodou" neexistuje. Dohoda o rozvázání pracovního poměru (PP) je vždy oboustranný právní krok, uzavřít ji lze pouze za souhlasu obou stran. V případě rozvázání pracovního poměru dohodou záleží na tom, na čem se obě strany dohodnou. Zaměstnavatel může např. poskytnout mimořádnou odměnu i v případě, že zaměstnanec nemá nárok na odstupné. Takže dohoda nemusí vždy být nevýhodná.

Výpověď je jednostranný právní krok, k němuž není potřebný souhlas druhé strany. Zaměstnavatel může dát výpověď pouze z důvodů, jež uvádí zákoník práce v § 52 písm. a) až h). Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.

Nárok na odstupné vznikne pouze v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele podle § 52 písm. a) až d) nebo v případě rozvázání PP dohodou z týchž důvodů.

Dá-li výpověď zaměstnanec, nárok na odstupné nevznikne.

Zákoník práce online, skončení PP:
http://business.center.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony