Prosím, kdy mi může lékař dát neomezené vycházky? Po jaké době jsem v pr. nesch. od 14.7.2010

Odpovědi
Paulovič

Dobrý den,

váš ošetřující lékař při rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti stanoví zároveň tzv. režim dočasně práce neschopného pojištěnce (dále jen „režim"). Tento režim zahrnuje povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený léčebný režim tyto vycházky nevylučuje. Režim může být lékařem změněn v souladu se změnou zdravotního stavu. O povolení vycházek nebo změně jejich rozsahu a doby tedy rozhoduje Váš ošetřující lékař. Režim také zahrnuje povinnost pojištěnce zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek. Pojištěnci, který porušil režim dočasně práce neschopného pojištěnce, může být nemocenské dočasně kráceno nebo odňato.

Pokud Vám však lékař nevyhoví a podle Vašeho názoru bude tento jeho postup bezdůvodný a nesprávný, můžete podat proti jeho rozhodnutí opravný prostředek – návrh na přezkoumání lékařského posudku. Lze jej podat do 3 dnů ode dne jeho prokazatelného obdržení. Tento návrh však nemá odkladný účinek, to znamená, že rozhodnutí lékaře platí ode dne vystavení. Pokud Vám na základě opravného prostředku lékař nebo vedoucí zdravotnického zařízení nevyhoví, postoupí návrh jako odvolání do 5 dnů od jeho doručení registrujícímu orgánu nebo zřizovateli.
Situace se dá řešit i v rámci svobodné volby lékaře. Můžete se pokusit najít si jiného lékaře, který Vám ve stanovení vycházek vyjde vstříc.

S pozdravem Roman