Skinn3r

Prosím kdo mě vysvětlí vzorec nebo odkáže na studijní materiál v chemii ?

Např C 10 , H 12 ,N 2 ,P 1 , O … ty prvky znám spis ty čísla za tím co znamenají chemii jsme měli na základce a uz nevim o co přesne jde . Děkuji
Doplňuji:
Jojo to bude ono mel tam byt dolní index :)

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak to ne !

To číslo za značkou prvku znamená počet atomů C 10 .. ( dolní index) je dest atomů ulíku

2 H2O Počet molekul je číslo bez indexu vždy před značkou ( to jsou ty dvě před H2O. 2 za značkou H je dolní index a značí to počet atomů vodíku.
Takže 2 H2O jsou dvě molekuly vody a v každé molekule jsou 2 atomy vodíku a jeden atom kyslíku.

Další odpovědi
RyuzakiKate

Kdyby ta čísla měla u prvku dolní index, tak to udává kolik má prvek počet molekul, pochopila jsem tě dobře?

Alesh

Ty čísla sis u těch jednotlivých prvků vymýšlel nebo jsi je opisoval přesně?

Když máš např. vzorec H2SO4 (čísla jako dolní index – kyselina sírová), tak ty čísla značí počet atomů v molekule, tj. 2 vodíky, 1 síra (jednička se nepíše), 4 kyslíky. Nebo třeba O2 je molekula kyslíku, tvořena 2 atomy.

Skinn3r

Vzorec byl vymyšlenej ale hodně podobnej s nakou latkou co sem videl ono to je skoro vsechno stejny to je ten problem :) Jinak když mam (s dolnim indexem) třeba H 20 nebo H 12 … jak k tomu vodímu přiradim ty molely jestli to jde jednoduše vysvetlit jak reknu tomu vodíku presne tomuhle vem si 12 nebo 20 molekul .