Kotrbatka

Jak se vypočítá tenhle příklad?

(3×-7) * [ (x+2) – x * (3-x)]

Předem děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
quentos

Vždy mají přednost závorky a v závorkách postupujeme „zevnitř“, tedy nejprve se roznásobí „nejvnitřnější“ závorka (pravá kulaté v hranaté), odstraní se první kulatá závorka v hranaté závorce, v hranaté závorce se sloučí členy a vynásobí se vzájemně se členy v první kulaté závorce podle pravidel matematické promiskuity („každý člen s každým“).
Doplňuji:
po závorkách má přednost násobení/dělení před sčítáním/odčítáním.

Další odpovědi
Zbynas

  1. Za normální závorky dosaď výsledek té závorky
  2. Za hranatou závorku pak dosaď výsledek té závorky
  3. Dopočítej zbytek

Doplňuji:
huxa: tento zápis „3×(natřetí)“ se zapisuje takto: „3×3“ :)

huxa

(3×-7) * [ (x+2) – x * (3-x)] =
=(3×-7) * [ x+2–3×+x^]=
=(3×-7) * (2–2×+x^)=
=6×-6×^+3×(natřetí) –14 +14× + 7×^=
= –14+20×+x^+3×(­natřetí)

snad počítám dobře

Kelt

roznásob kulaté závorky, násobení má přednost před sčítáním a odčítáním. zjednoduš si závorku a to co je v ní, nakonec dostaneš součin dvou výrazů a to si upravíš