hanulka11

Prosím jak se to napíše správně?

Snažili se zakrýt pravdu lžemi
snažili se zakrýt pravdu lži
Doplňuji:
četla jsem článek a tam byla první možnost a docela mě to praštilo do očí, tak jsem na vážkách… zda je to dobře či nikoliv

Nejlepší odpověď
annas

Oba tvary jsou možné. Záleží na tom, zda lež byla jen jedna – pak lží. Pokud se lhaní objevilo vícekrát -. pak lžemi. I když častěji se používá jednotné číslo.

Další odpovědi
Hykam

pokud se snaží pravdu zakrýt pouze jednou lží, tak je správně
„Snažili se zakrýt pravdu lži“

Pokud těch lží je více, tak je správně
„Snažili se zakrýt pravdu lžemi“

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=251

iwrana

Snažili se zakrýt pravdu lží.

Drap

Je jerdno jak to napíšeš, protože na takovéto věty stejně nikdo u nás neslyší

Jose1f

Podle mého názoru je správné obojí. Zakrýt něco čím? Lží nebo lžemi.