arachis

Prosím, jak je to s těmi hertzy?

Chtěla jsem koupit elektrický odpuzovač. Má mít pro člověka neslyšnou frekvenci 15 –25 kHz a nemá vadit kočkám. (Telefonický dotaz) Přitom kočka slyší 30 hertzů do 45 kilohertzů.(až 75),tak to by tedy slyšet měla. Logicky těch 30 Hertzů je v rozmezí 15Hz-25 kHz. ( 15 – 25000 Hz)Lidské ucho zachytí tóny nejvýše o kmitočtu 20 kHz, takže se také vleze do tolerance 15–25, tak jak to, že ten odpuzovač i lidé neslyší?
Zdroj:http://referaty-seminarky.cz/kocka-domaci/
 http://www.ti­pa.eu/cz/odpu­zovac-komaru-32842/d-137155/

Nejlepší odpověď
Kepler

Člověk, zvláště starší, těch 20 kHz málokdy skutečně uslyší. Nebo ten odpuzovač slyšíš? Já myslím, že zakopaný pes bude asi v intenzitě toho zvuku/ultrazvuku. Kočky a psi jej sice slyší, ale nevadí jim. Mimochodem na tenhle typ odpuzovačů moc nevěřím. Kdyby fakt fungoval, dej vědět a koupím si ho taky.

Další odpovědi
mosoj

Ano je to tak jak tušíš. Použitím „odpuzovače“ budeš trápit všechna zvířata v tvém okolí.

led

Súhlasím s mosojom.
Niekedy ucho nepočuje, ale telo (organizmus) vníma. Každý živý organizmus, ale na frekvenciu aj je intenzitu reaguje inak.
Asi tak ako, tiež vám nie je jedno, či si do čaju dáte soľ, alebo cukor. Alebo si dáte vasabi a ide vás roztrhať a niekto iný to obľubuje (nielen vo filme)…

terry

Kdyby napsali pravdu, moc lidí by přístroj nekoupilo.

Hlada

Lidské ucho není v celém frekvenčním rozsahu stejně citlivé. Frekvence nad 15 kHz vnímá s poklesem –60 dB (1000×) oproti středu. Tyto frekvence se navíc šíří přímočaře. Záleží tedy na výkonu. Je téměř jisté, že výkon odpuzovače je tak nízký, že člověk nic neslyší. Jestli něco slyší kočka nebo komár, je otázkou. Myslím, že to stojí za vyzkoušení.