Capik166

Prošel by tento sloh u maturity?

Ahoj, zkoušel sem si teď napsat uvahový text k maturitě. Prošlo yb něco takovýhleho?

JAK DOKÁŽE BULVÁR MĚNIT MOZKY

Bulvár. Obklopuje nás dennodenně nespočet bulvárních výtisků. Chceme-li si jen koupit ráno svačinu, už na nás vyskakují desítky vážných nadpisů, které nás mají přímo nabudit do rozevření novin a přečtení si toho peprného článku, jež je o nějaké slavné osobnosti. Ten výtisk koupíme snad jen, abychom měli co číst o pauzu, nebo snad protože nás skutečně zajímají ty odporné věci, které zvýrazňují slavné ikony? Je to ještě stále naše volba?

Lidské životy jsou velice fascinující. Mnohdy jsou složité a občas ztrácíme sílu vést ty naše. Jo, ale vzít si takhle pár stránek novin a zabořit nos do cizích životů je něco jiného. Člověk si najednou nemusí dělat starosti o své problémy a může se zamýšlet a řešit – zcela zbytečně – ty cizí. Pak si o nich povídat dlouhé minuty u kávy a naříkat, či se jim smát. Proč ale lidé upadají do této brčky žvástů a skutečně jim věří? Proč ty noviny vůbec otevírají a nedělají něco smysl plného?

A co potom ti lidé, jež jsou hlavními protagonisty? Jak se asi cítí, když si bulvární média vymyslí jednoduché příběhy plné násilí a/nebo nevěry? Takové zprávy nás pak ovlivňují a známý herec nebo zpěvačka se v naších očích hluboko propadne. Plácáme se do čela a snad i zaklejeme nad cizím neštěstím.

Samozřejmě je tu druhá strana mince. Takové osobnosti se hned zvýší popularita. Více se o ní mluví – dobře i špatně – a jí to může pomoci. Proto si často objednávají rváče, co z nich vymlátí duši. Před fotoaparátem samozřejmě. A nebo třeba tajnou milenku, která se opaluje na zahradě a sousedi už volají koho můžou.

Jaké je tedy řešení? Věřit médiím se nedá. Seriózním trochu, bulvárů vůbec. Nejjednodušší tedy bude tyto plátky nekupovat a povedete šťastnější život. Nebo ne?

Nejlepší odpověď
annas

Každý má jiný pohled na sloh. Jakási úvaha to je, ale určitě by bylo možné ještě víc se zamyslet a zpřesnit. . Řekla bych, že vaše zamyšlení jde málo do hloubky, je příliš obecné. Úvaha vychází od konkrétního k obecnému, nebo naopak.

Všechno se nedá napsat, jen něco naznačit.

  1. Odstavec – Ten výtisk – věta je přílš dlouhá, navíc slovosled je proti českému pořádku slov – abychom – nebo protože ; které zvýrazňují – nejednoznačné – jimiž se zvýrazňují. Co je naše volba?
  2. Navázat na první odstavec – Vždyť, (přece) lidské životy .. fascinující x ztrácíme sílu – nelogické. Jo – nespisovné; naříkat či se smát. brčky – břečky? . Proč – doplnila bych – známe, znáte odpověď?
  3. protagonisty čeho – např. našich médií; Rozpor – v předchozím odstavci – proč ovlivňují – teď – zprávy nás ovlivňuji; plácat – jen do ústního projevu, zaklerjeme nad – chybná vazba – zaklejeme si …
  4. Myšlenky na sebe nenavazují. Popularita v dobrém i špatném . Návaznost – kdo si objednává … navazovat třeba tajnou milenkou, pak teprve fotoaparát.
  5. V čem vidím řešení já? Nevěřit médiím, bulvární tisk nekupovat, nečíst, TV vypínat apod. Starat se o sebe atd. Budeme i my šťastnější.

--
Něco jsem neznačila, je toho víc. Připomínám i některé další znaky úvahy.

Pozor na opakování zájmen, časté používání slovesa být, dbát na to valenci, používat jen spisovné výrazy, využívat různé spojky. Některé myšlenky si protiřečí.

Uvědomte si, že úvahu nedělají jen otázky, ale i vhodné spojky, Úvaha vyjadřuje váš zplsob myšlení, takže je důležitá vaše subjektivita – konkrétní příklad, přemýšlení o něm . Pozor na předčasné zobecnění.

Jazyk – hodnotící výrazy – přídavná jméno, podstatná jména, příslovce, emocionální výrazy, metafora, jazyková pestrost, fakta – z nichž vyjdete a rozeberete je.tax – s.

Syntax – spojování otázek, odpovědí, řečnické otázky – to máte. Ale někde vám chybí věty zvolací, žádací, logická návaznost vět
Věty – vztah důvodový – ten je u vás nejčastější, ale také důsledkový, stupňovací, odporovací, vylučovací, vysvětlovací atd.

Při návaznosti využívat výrazy, které podněcují úvahu : vždyť, toiž, zamyslíme-li se, někdy se stává, však, avšak, přemýšlím, domnívám se, upozorňuji, dozvídám se, přemýšlejte, uvažte, dokážete si představit, zkuste posoudit, domyslete apod.

Sloveso být poslouží ve spojení se jménem: jsem zvědavý, můj názor je, jsem zklamaný, překvapený, je pravda, je fakt apod.

Další odpovědi
huxa

Téma-úvaha, nejspíše bys splnil, jazykové prostředky velmi slabé (neustálé používání ukazovacích zájmen) a občasné použití nespisovných slov.

Kelt

Zajímavé téma, někde nevhodné nebo nespisovné výrazy. Ale já to posuzovat nebudu, to je riziko.

ivzez

Doufám, že ne.
Gramatika i výrazové prostředky jsou dost chabé,
odpovídají spíše žáku základní školy než maturantovi.