iceT

Proroctví nebo podobnost čistě náhodná?

Mám rozečtenou nějakou knihu s názvem Nevysvětlitelné záhady od Charlese Fortha.Narazila jsem v ní na příběh,který se velmi podobá největší námořní katastrofě.
V roce 1898 vyšel román Morgana Robertsona nazvaný Potopení Titanu.
Pojednává o skupině magnátů,kteří chtěli vzdát hold dravému vývoji a technickému pokroku 19 stol.Postavili parník Titan,měřil téměř 270 metrů,měl výtlak přes 70 000 tun.Trup je rozdělen na 19 vodotěsných oddílů a ani proražení šesti z nich neohrozí stabilitu plavidla.
Pojme až 3000 lidí a může dosáhnout rychlosti 25 uzlů za hodinu.
Pátý den plavby pozorovatel nahlásil výskyt ledových ker.O půlnoci Titan narazil a začal se potápět.Několik lodí v blízkosti pozorovalo světlice,ale lidé na nich se domnívali,že šlo o ohnostroj.
Zahynulo přes 2000 lidí,zejména proto,že lod nebyla vybavena dostatečným množstvím člunů,a s katastrofou nikdo nepočítal.
12 let po vydání tohoto románu bylo započato se stavbou Titaniku.Po jeho ztroskotání si mnoho těch,co četli tento román uvědomilo podobnost se skutečností.

Takže:bylo to proroctví nebo jen obrovská náhoda?Co myslíte?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Čistě teoreticky se mohlo jednat právě o popisování toho dravého vývoje, kdy konstruktér, který poté začal na Titaniku pracovat mohl číst právě tuto knihu a mysl neporazitelnosti jen přivedla k tomu, že právě on vytvoří to nej.
Jinak těžko říci, zda náhoda nebo proroctví.

Další odpovědi
BEAES

Také jsem o tom četla a je možné, že někteří lidé do budoucnosti viděli a mohli lecos prorokovat. Věřila bych tomu, že tenhle autor měl takovou schopnost.

anonym

mezi tím příhěhem o Titanu a skutečnou událostí kolem RMS Titatic bylo 24 let … to je na proroctví docela dlouhá doba. Přesto je to pozoruhodné 🙂 … je to 24 let skoro přesně rozdělených na dvě poloviny ostrou hranou přelomu století 🙂
Doplňuji:
a tak ne bohužel musím se opravit bylo to pouhých 14 let před potopením 🙂 a kouzlo přelomu století tím trochu dostalo na frak 🙂

poa.li

Vzhledem k tomu, že se v románu jednalo o podobně monstrózní loď a podobně se pospíchalo a efekt měl být stejný – ohromit, pak myslím, že se mohlo jednat o náhodu… Smět je malý a o náhody v něm není nouze.