VojtěchKubán

Poradíte, jak vyřešit problém s odstraněním zubu moudrosti? Více v popisu.

Dobrý den. Mám dotaz ohledně zubů moudrosti. Dneska jsem si všiml že se mi prořízla spodní levá osmička. Ani bych si toho nevšimnul kdybych to nenahmatal jazykem. Moje zubařka už pár měsíců chce ať jdu na chirurgické odstranění ale já jsem proti. Zuby mi v ničem nevadí a necítím je. Nebolí mě, nedělají mi problémy. Měl bych to zvážit nebo když mi to nedělá problémy tak to mám ignorovat?

Upozornění

Zdá se, že jste příliš struční. Nešetřete písmenky a důležité informace napište přímo do otázky.

Nejlepší odpověď
Bobek 2

Jsou u nás i takoví zubaři, kteří preventivně trhají i zdravé osmičky. Zubařka by přinejmenším měla lépe vysvětlit, proč ji chce trhat. A bylo by dobré znát i názor jiného zubaře.

„Studie jednoznačně přínos preventivní extrakce osmiček nepotvrdily a i když se jedná o poměrně malý výkon, existuje určité riziko komplikací.“
https://cs.me­dlicker.com/1427-extrakce-zubu-moudrosti#proc-se-zuby-moudrosti-trhaji
https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC4593­524/
https://www.id­nes.cz/onadnes/zdra­vi/zuby-moudrosti-a-trhani.A180711_111­326_zdravi_pet

Další odpovědi
Dochy

Domnívám se zubařka měla zdůvodnit. Obvykle se trhají když jsou s nimi potíže. Dost často i kvůli potížím kde by se jiný zub spravoval – s tím, že jsou stejně relativně zbytečné a další potíže by se pravděpodobně časem zas objevili. Zubařka je myslím může chtít vytrhnout „prevnetivně“ např. když vidí že rostou nakřivo, ničili by sedmičky a později by šli vytáhnout hůře.

terry

Podle mně, pokud nejsou problémy, je odstranění zbytečné. Mně je zubařka trhala až když to bylo nezbytné.

Alesh

Hochu, o osmičkách bych ti mohl vyprávět, co jsem si s nimi zažil… Za mě, po mých osobních zkušenostech, všechny vytrhat!

Když se mi prořezávaly, tak jsem se mi brutálně zanítily a to i přesto, že jsem si zuby pravidelně a vcelku dobře čistil. Problém byl nejdřív ten, že jsem netušil, že je to od zubů, neboť se to tvářilo trochu jako angína. Bolelo mě až v krku, teprve později se to začalo projevovat tak, že jsem nemohl kousat na žádnou ze stoliček a ani jsem nemohl pořádně otevřít pusu. Jídlo jsem kousal pouze předními zubu a pak s obtížemi polykal. Větší bolest jsem do té doby nezažil. Dostal jsem antibiotika a hned mi jeden zub doktorka vytrhla. Po pár dnech jsem byl z nejhoršího, pak to ustalo úplně. Po nějaké době mi tahala ty další dva, akorát ten čtvrtý ten ležel, tak ten mi dělali v Jilemnici operativně. Než byly všechny venku (cca každý půl rok šel jeden ven), tak se mi ty záněty vracely. Už nebyly tak intenzivní, ale furt bolest jako prase. Až po vytrhání všech jsem měl klid.

Za mě jasné ano pro vytrhání. Dalšími argumenty pro jejich odstranění jsou, že často na sebe nedoléhají, čili nerozmělňují potravu a jsou tam tedy v podstatě k ničemu. dále se na ně blbě dostáváš kartáčkem, je tedy větší riziko, že se budou kazit. A pokud s nimi budeš mít problém v pozdějším věku, třena po čtyřicítce, tak se může i stát, že se ti ten zub při špatné péči rozpadne, budou ho tahat po částech, komplikovaně, zkrátka problematicky. Dej je pryč a hotovo, předejdeš mnoha potenciálním problémům. Jen je dobré je tahat postupně třeba s odstupem půl roku, ale to asi i tak tak doktorka chce dělat, ne?