ratlikbibi

Kdy si mohu zažádat o proplacení loňské dovolené, pokud na ně/něj budu mít nárok?

Jsem na rodičáku se 14měsíčním synem, zaměstnavatel mi slíbil proplacení loňské dovolené (19 dní) po skončení rodičovské. Nyní jsem ale opět těhotná. Kdy si mohu zažádat a budu mít nárok?Zaměstnavatel ještě o těhotenství neví.

Nejlepší odpověď
ivzez

Za trvání zaměstnání Vám zaměstnavatel dovolenou nemůže
proplatit, po skončení RD by Vám musel určit její čerpání.

Za dobu další MD Vám vznikne nárok na další dovolenou. Doručíte-li zaměstnavateli před skončením (cca týden až 10 dnů předem) MD písemnou žádost o poskytnutí dovolené, bude zaměstnavatel muset Vaší žádosti vyhovět.

Pozor:
Žádejte o poskytnutí dovolené, kdybyste požádala
o proplacení, nemohl by zaměstnavatel žádosti vyhovět.

Dovolená musí bezprostředně navázat na MD. Skončí-li MD v pátek, sobotu
nebo den před státním svátkem, žádejte od soboty/neděle/svát­ku včetně.

Viz zákoník práce, § 217. odst. 5:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p217-5

Další odpovědi
anonym

Když ti zaměstnavatel slíbil, to znamená, že jsi s nim o tom mluvila, a tak se ho zeptej i na tento problém.