Avatar uživatele
Registrovaný

Může mi pronajímatel zvednout nájem za níže uvedených podmínek?

Dobrý den, bydlím v bytě, který je vedený jako kanceláře. Není zkolaudovaný jako byt. Pronajímatel mi chce zvednout nájem s tím, že jsou to kancelářské prostory a né byt. Že za kancelářské prostory se platí více. Je to tak? Jsou kancelářské prostory dražší než bytové? Má na zvýšení nájmu právo s tím, že podle něho teď platím málo, že budu muset platit více, když to je jako kancelářské prostory a né byt?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Ne, nemá pravdu. Výše nájemného je vždy jen dohodou smluvních stran. Možná chtěl spíše poukázat na to, že nájemné za pronájem kanceláří, které je v místě obvyklé, je vyšší než u bytů. Důležité je také to co máte uvedeno ve slouvě. Tam hledejte pravidla pro možnost zvýšení nájmu. V totmo ohledu je Vaše otázka příliš obecná. Důležité jsou i určitá pravidla pro zvyšování stanovená občanským zákoníkem. Svou roli hraje i platnost smlouvy. Pokud jde o její prodloužení může vás samozřejmě tlačit ke zdi - vy nemusíte souhlasti se zvýšením a on naopak s prdloužením.....


Avatar uživatele
Bronzový

No ale hlavně ( píšete že není zkolaudovaný) se podle stavebního zákona dopouštíte přestupku - jak majitel tak nájemce .

Není možné bydlet v jakémkoli prostoru, jež není určen k trvalému bydlení (zahradní chaty, kanceláře, provozovny apod.) Je nutno zdůraznit, že ač fyzicky v nebytovém prostoru je leckdy možné bydlet vcelku pohodlně, stavební zákon toto výslovně zakazuje a to v § 105 odst. 2 písm. c): “Přestupku se dopustí a pokutou od 10 000 Kč do 25 000 Kč bude potrestán ten, kdo užívá stavbu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím, popřípadě stavebním povolením ... anebo umožní jiné osobě užívat stavbu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím.” A dále také ten, kdo užívá stavbu bez kolaudačního rozhodnutí.


Avatar uživatele
Stříbrný

Ano, pronajímatel má právo Vám zvednout nájem. Sice jsem neviděl Vaší nájemní smlouvu, ale já to mám ve smlouvách uvedeno. Pokud obýváte kancelář jako byt, je třeba vidět nájemní smlouvu, aby se dalo sdělit podrobněji. Páč já taky pronajímám komerční prostor, nájemník tam bydlí, ale to je jeho věc. Já mu jen pronajal skladový prostor.
Kde není žalobce, není soudce.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2671
Zlatý ivzez 1591
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 731
Zlatý led 671
Zlatý gecco 534
Zlatý JájsemRaibek 521
Zlatý marci1 520
Zlatý Kepler 518
Zlatý annas 477

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.