Promlčeno, nebo je to jinak…??

Dobrý den,
Chci se tu zeptat na jednu věc.
Před 14lety jsem se seznámil s dívkou, ona, její matka i kamarádky mě ujišťovaly, že jí je skoro 18let, pravda však byla jinde, bylo ji 14,za dva měsíce 15let,což jsem zjistil o trochu později. Pro mou neopatrnost a hloupost, se nám narodil syn, ano dodnes toho lituji, ale nedá se nic dělat, čas se vrátit nedá.
Nemá smysl se tu rozepisovat o celém průběhu, ale zajímá mne jedna věc.
Tenkrát ji nebylo 15let, nikoho toto nezajímalo, soudy o určení výživného se nad tímto nepozastavovaly. Zajímá mne, kdyby dnes, kdokoli toto zmínil, mohl by mne soud odsoudit?
Je to 13,5let stará věc, ale poslední dny mě to vrtá v hlavě.
To, že jsem udělal obrovskou chybu dobře vím, popravdě je mě hanba to sem i psát.
Moc děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Terryle

burak: jako fakt? tak to je totálně na palici postavený, skoro všecko promlčet jde, ale tohle… kdy byl pán vlastně obětí vychcané slečny a jejích známých, je nepromlčitelný? Ach jo, kde to jsme. Kdyby to bylo znásilnění, neřeknu ani slovo, ale tohle byl evidentně trošku jiný případ.
A pane, nestyďte se, blbost může udělat každej a někdy se holt nezadaří. A abyste prosil slečnu o občanku, než s ní začnete chodit… no, to by vypadalo hodně divně. Držím vám pěsti, ať se v tom nezačne nikdo šťourat – co bylo, bylo…

Další odpovědi
Miroslavst

U tohoto trestného činu je promlčecí lhůta 15 let, takže ještě chvíli a jste z toho venku.
§ 34 Promlčecí doba
(1) Trestní odpovědnost za trestný čin zaniká uplynutím promlčecí doby, jež činí

  1. dvacet let, jde-li o trestný čin, za který trestní zákon dovoluje uložení výjimečného trestu, a trestný čin spáchaný při vypracování nebo při schvalování privatizačního projektu podle jiného právního předpisu,
  2. patnáct let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně deset let,
  3. deset let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně pět let,
  4. pět let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně tři léta,
  5. tři léta u ostatních trestných činů.

Doplňuji:
Ano jak říká standa. Napadlo mě to až potom, že byste byl případně souzen podle zákona, který platil v době spáchání trestného činu, pokud novější by nebyl pro vás příznivější.
Pokud je horní hranice trestu dle tehdejšího zákona jiná, je i jiná promlčecí lhůta.

standa

Je to PROMLČENÉ !

Protože jste se dopustil trestného činu, za který podle tehdejších předpisů hrozilo maximálně 8 let odnětí svobody, tak je takovýto trestný čin promlčený po 10 letech.

Trestní zákoník č. 140/1961 Sb., který byl platný v roce 1997 :

§ 242/1
Kdo vykoná soulož s osobou mladší než patnáct let(…), bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až OSM let.

Trestní zákoník č. 40/2009 Sb., který je platný dnes :

§ 34/1.c) PROMLČENÍ
Trestní odpovědnost(…)za­niká uplynutím promlčecí doby, jež činí DESET let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně pět let.

anonym

ne na tohle se promlčecí lhůta nevztahuje

Doplňuji:
ale moment něco jsem našla podobný případ vložím odkaz do diskuze