dedek630

Jak se počítá promlčecí lhůta u dluhu?

Děkuji. Ok exekuce se nepromlčuje. A promlčecí doba pro dluhy se počítá od kdy? Od ukončení splátkového kalendáře? Od počátku výzvy k zaplacení? U bankovního sektoru mi to je jasný,ale není mi to jasný u ostatních subjektů. Jeden příklad za všechny. Před 8 lety jsem s T-mobile uzavřel smlouvu na paušál. Dlouho se nic nedělo,ale po nějaké době si vzpoměli,že u nich mám dluh a tím pádem došlo na exekuci. Proto mě zajímá od jaké doby přesně nabíhá promlčecí lhůta.Děkuji Zdeněk

Odpovědi
JájsemRaibek

No, abych ti pravdu řekl, tak teď už je to celkem jedno.
Ono je to tak, že pokud věřitel uplatní své právo u soudu, tak tehdy končí promlčecí doba. Jinak by to mělo být v podmínkách a s nějvětší pravděpodobností je to tak, že od doby posledního úkonu – tedy např. upomínky.
Jinak po tomto ses mohl pídit po vydání platebního rozkazu a podat odpor a zde uplatnit právo na promlčení.
Ono u nás je plno organizací, které to jen tak zkouší a z 10 lidí se odvolá jen 1–3 a to jim stačí na vydělání.