hagvrit

Promlčecí lhůta křivé výpovědi podruhé.

Děkuji moc za odpověď. Mám ještě další otázku a možná ne poslední. Od čeho se odvíjejí horní sazby? Pokud právník udá křivou výpověď, do jaké sazby to padá? Předem znovu moc dík.
Doplňuji:
Dobrý den, moc děkuji ještě jednou za vaše odpovědi.
Dle seznamu advokátů, který je na české advokátní komoře není tato osoba akvokátem. Má titul Mgr a její vzdělání je právnického zaměření. To je vše co o jejím vzděláním vím. Záměrně uvedla u přestupkové komise nepravdu k sousedským neschodám a obvinila nevinného z přestupku. Vím, jsou to žabo myší války, ale i ta vám dovede znepříjemnit život. Neřešil jsem to, ale jejich nátlak, arogance a lži narůstají a začínáme se s manželkou bát o bezpečí naše i našich dětí. Chtěli by jsme tuto osobu prostě dostat do kouta, aby bylo jasné, že nejsme snadná kořist a dala nám pokoj.
Předem moc děkuji.

Odpovědi
meTTax

Dobrý den,

horní sazby trestu jsou stanoveny v zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník,
Křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek se zde nachází pod ust. § 346 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník.

Chtělo by to více informací.
Jestli nějaká osoba, tedy právník, přišel na PČR či na státní zastupitelství a tam jako svědek vypovídal o něčem, co dle vás není pravda a může být bráno jako křivá výpověd, pak na něj lze podat trestní oznámení a to podle § 346 odst. 2.

Jiný případ si moc nedokážu představit, proč by advokát byl vyslýchán policií.
Doplňuji:
za porušení podle § 346 odst. 2 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, hrozí trest odnětí svobody až do 3 let.

promlčecí doba v tomto případě je pět let.

meTTax

Dobrý den,

Pokud sám podal podnět k šetření přestupkové komisi, ač nepravdivě.
Dopustil se přestupku podle § 49 odst. 1 písm. c) zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, za tento přestupek hrozí pokuta do výše 20 000,– Kč.

Jde o to, zda podal sám obvinění z přestupku, ač nepravdivě, či zde vypovídal pouze jako svědek, podle toho se může vybírat postih.

Ovšem i v případě, že vypovídal jako svědek, tak se jeho provinění nejspíše bude posuzovat jako přestupek a to dle § 21 odst. 1 písm. g) zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, za tento přestupek hrozí pokuta do výše 10 000,– Kč.

meTTax

Dobrý den,

Ještě bych rád doplnil, protože se osoba dopustila nejspíše pouze přestupku, pak promlčecí doba je kratší.

U přestupků je to pouze rok od spáchání přestupku.
Ve vší podstatě je to promlčení přestupku avšak se tomu říká odborně " Záník odpovědnosti za přestupek "

Zůstávám s pozdravem.