Promlčecí lhůta dluhu Eurotel

Manžel nezaplatil v r. 2001 2 faktury Eurotelu. Celé roky se nic nedělo, nepřišel jediný dopis, jediná upomínka, až dnes přišel rovnou exekuční příkaz na částku 7.942Kč. Není již tento dluh promlčený a pokud ano, jak postupovat v případě, že již to řeší exekutor?

Nejlepší odpověď
standa

Nevím co znamená „exekuční příkaz“…, jestli se jedná o pravomocné usnesení soudu o nařízení exekuce nebo o jiný právní titul (žaloba nebo jiný mimosoudní návrh na uhrazení dluhu).

Pokud by se mělo jednat o nepravomocné usnesení soudu o nařízení exekuce, lze se proti němu ve lhůtě 15 dní odvolat.

Pokud se jedná o pravomocné usnesení, tak je divné, že manžel jako účastník řízení nevěděl o existenci těchto dokumentů, které MUSELY předcházet zmiňovanému usnesení o nařízení exekuce:

  1. žaloba Eurotelu o zaplacení pohledávky
  2. Platební rozkaz (usnesení soudu) o zaplacení pohledávky
  3. Usnesení o nařízení exekuce (nepravomocné)

Pokud se jedná o jiný právní titul než výše uvedené, tak bez znalosti o jaký se jedná dokument, nelze poskytnout odpovídající ´radu´.

Otázka promlčení může být ve vašem případě diskutabilní, protože existuje několik možností, jak se vám může dostat do ruky až pravomocné usnesení o nařízení exekuce, a to zejména proto, že v předchozích případech nastávaly účinky doručení výše zmiňovaných dokumentů jinak než obvyklým osobním převzetím.

Doporučuji celou věc ´rozmotávat´ od konce, tedy obrátit se na toho kdo vám poslal ten „exekuční příkaz“ a zjišťovat souvislosti.

p.s. je nejvýš pravděpodobné, že promlčení nastalo, ale je nutné zjistit, zda neexistují nějaké právní úkony věřitele (Eurotel), které by promlčecí lhůtu přerušovaly…

Další odpovědi
bartt13

myslim ze se to zaplatit bude muset