Promlčecí lhůta

Partner má dluh u společnosti Provident z roku 2002.V r. 2003 přestal dluh splácet a Provident koncem roku 2009 zaslal výzvu k zaplacení. Od r.2003 ale do této doby Provident neupomínal zaplacení dluhu, žádné výzvy nebyly doručeny. Mám za to, že dluh tak byl po více jak 6 letech promlčen, avšak přítel jim odeslal splátkový kalendář. Porušil tím promlčecí lhůtu? Může zpětně namítat proml.dluhu? Pokud ano, musí platit i úroky?

Odpovědi
standa

Promlčecí lhůta nemusí být ´zastavena´ jen tím, že věřitel ve správný čas kontaktuje dlužníka, ale i jinými právními úkony věřitele, které směřují k vymáhání dluhu…

Připusťme, že věřitel žádný takovýto ´právní´ krok v uplynulých 6 letech neučinil vyjma té poslední výzvy k úhradě.

Pak je tento závazek Partnera promlčen, a to i přesto, že se později ´přiznal´ tím, že poslal splátkový kalendář.

Na případnou další věřitelovu výzvu nechť Partner zareaguje oznámením, že závazek je promlčen. Důkazní břemeno o opaku pak bude ležet na věřiteli.