promlčecí doba u životného pojištění

Babičce skončila životní pojistka u ČP, k roku 2001, založená byla 1980, bohužel se zapoměla o peníze přihlásit a nyní pojištovna žádost o plnění zamítla z důvodu promlčení. Je to dle zákona OK?

Nejlepší odpověď
standa

Možná máte ještě šanci 🙂

…protože podle zákona č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě lze u plnění ze smluv ŽIVOTNÍHO *) pojištění úspěšně uplatňovat 10-ti letou promlčecí lhůtu.
(§ 8)

*)
„životní pojištění“ je definováno v ustanovení § 54 zákona a bez bližší znalosti obsahu smlouvy nelze rozhodnout zda babiččina pojistná smlouva má znaky ´životní pojistky´

§ 54 Základní ustanovení pro životní pojištění

(1) V životním pojištění lze pojistit fyzickou osobu zejména pro případ smrti, dožití se určitého věku, nebo dne stanoveného v pojistné smlouvě jako konec soukromého pojištění, anebo pro případ jiné skutečnosti týkající se změny osobního postavení této osoby.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/pojistna_smlou­va/cast1h4.as­px#par54

Další odpovědi
ReHu

Já bych se asi důkladně podívala na smlouvu. V podmínkách by o tom něco být mělo.